مشخصات طراحی و چیدمان قفسه فروشگاهی مناسب چیست؟

چیدمان یک فروشگاه تاتیر فراوانی درمیزان خرید مشتری دارد و از دید روانشناسی تاثیر آن انقدر حیرت برانگیز است که نمی توان آن را انکار کرد دراین میان چگونگی چیدمان قفسه های فروشگاهی و دیگر تجهیزات فروشگاهی و ترکیب رنگ ها بحث برانگیز است زیرا باید همه عوامل در یک ترکیب مناسب قرار بگیرند که باهم همخوانی داشته باشند .

دراین مقاله  قصد داریم ویژگی های دکوراسیون استاندارد و مناسب یک فروشگاه را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم . یکی از نکات بسیار مهم این است که اگر محیط و فضای فروشگاه شما دوست داشتنی و زیبا باشد مشتری میل بیشتری برای ماندن درآن محیط را دارد و این فرصت مناسبی را به مشتری خواهد داد که با رضایت خاطر در میان قفسه های فروشگاهی گشت و گذار کند و این به معنای خرید بیشتر است.

نور پردازی

دکوراسیون یک فروشگاه باید به شکلی باشد که امکان زاویه دید بهتر و مناسب را به مشتری بدهد و درمجموع چیدمان  یک فروشگاه باید باعث جذب اطلاعات بیشتر ازسوی مشتری شود دراین میان نورپردازی متناسب با فضا می تواند نقش ویژه داشته باشد.    

نورپردازی علاوه برزیباتر دیده شدن قفسه های فروشگاهی و دیگر تجهیزات فروشگاهی موجب زیبا جلوه داده شدن مواد فروشگاهی خواهد شد . این موضوع که کدام طیف نوری برای چه کالایی بهتراست به نوع کالایی که میفروشیم مربوط  خواهد شد .

 این طیف نوری علاوه بر رنگ قفسه ها و رنگ کفپوش باید با رنگ کالاهای چیده شده درطبقات قفسه های فروشگاهی تناسب داشته باشد .

چیدمان قفسه فروشگاهی

 

مسیرعبورو گشت زدن مشتریان

چیدمان درست قفسه های فروشگاهی و قفسه بندی فروشگاهی باید طوری باشد که این آزادی را به مشتریان بدهد  که هرچند بار که می خواهند درداخل فروشگاه و دربین قفسه های فروشگاهی تردد کنند .

این نکته ازاهمییت بالایی برخودار است که مشتریان برای حمل و نقل کالاهای خریداری شده خود از چرخ فروشگاهی استفاده کنند و حرکت چرخ خرید فروشگاهی درمیان قفسه های فروشگاهی مستلزم چیدمان و طراحی مناسب بین قفسه هاست درغیر این صورت مسیر مشتریان در بین قفسه های فروشگاهی مسدود خواهد شد .

چیدمان قفسه فروشگاهی

 

استفاده ازتنوع رنگها درچیدمان ودکوراسیون

پیشنهاد می شود براساس شکل و ظاهری محصولی که می فروشیم  نورپردازی شود تا آنجا که دستتان باز است ازرنگ های متنوع استفاده کنید وجود رنگ ها علاوه بر تاثیر روانشناسی که درمشتری دارد می تواند موجب  تحریک میل و اشتهای مشتری وحس و میل خرید به محصولی خاص را ایجاد کند .

مناسب ترین رنگ برای قفسه های فروشگاهی رنگی است که از نظرروان شناسی در خرید مشتری اثرگذاراست مثلا برای قفسه فروشگاهی بخش کودکان باید از رنگهای شاد و فرح بخش استفاده کرد .

  • برای قفسه های فروشگاهی بخش ورزشی باید از رنگهای تیره استفاده کرد
  • برای قفسه های  فروشگاهی قسمت ارایشی بهداشتی باید از رنگهای  کمرنگ وملایم مثل صورتی کمرنگ و آبی آسمانی  که آرامش بخش است استفاده کرد

چیدمان قفسه فروشگاهی

 

قفسه بندی

مهمترین و اصلی ترین بخش چیدمان یک فروشگاه قسمت قفسه بندی یک فروشگاه است نکته مهم همانطور که قبلا ذکر کردیم این است که قفسه های فروشگاهی باید به نحوی چیدمان شود که علاوه برداشتن فضای مناسب برای عبور مشتریان زاویه دید برای رویت محصولات را فراهم سازد . قفسه فروشگاهی معمولا درارتفاع استاندارد ساخته می شود که متناسب میانگین قد ایرانیان است .

چیدمان قفسه فروشگاهی

 

نحوه چیدمان محصولات برروی قفسه های فروشگاهی

اگر شما درمرحله افتتاح یک فروشگاه هستید به شما توصیه میکنیم که محصولات و کالاهای خود را آنطور که باید و شاید درقفسه های فروشگاهی بچینید . محصولات باید طوری چیده شود که برند.طعم و طرح آنها معلوم باشد . این نکته علاوه بر زیبایی موجب تحریک اشتهای مشتریان می شود و درکنار این باید طوری چیدمان گردد که به راحتی بتوانیم محصول مورد نظر را از میان محصولات دیگر برداشت بدون اینکه چیدمان محصولات دیگر برهم بخورد .

چیدمان قفسه فروشگاهی

 

بخش موسیقی گوشنواز در فروشگاه

بخش موسیقی ملایم بی کلام علاوه برایجاد آرامش درونی در مشتریان موجب تحریک عواطف و احساسات مشتریان میشود و میتوانند به خودی خود درمیزان فروش اثرگذار باشد .

چیدمان قفسه فروشگاهی

 

نحوه برخورد پرنسل فروشگاه با مشتریان ( اخلاق پرنسل)

بی شک نحوه برخورد فروشندگان یکی از مهم ترین پررنگ ترین مواردی است که در ذهن و خاطر مشتریان می ماند و اثر آن درحدی است که میتواند مشتریان را تبدیل به مشتری همیشگی و حتی بر عکس کند .

رفتار مبادی آداب پرنسل فروشگاهی درکنار تجهیزات مدرن و محصولات به روز فروشگاهی می توانند شما را در داشتن شغلی موفق نزدیک کند .

چیدمان قفسه فروشگاهی