قفسه دارو و قفسه داروخانه چیست ؟

با ورود به داروخانه معمولاً اولین موردی که افراد به آن توجه می‌ کند قفسه های موجود در داروخانه است. قفسه بندی در داروخانه ها به دلیل تنوع بسیار بالا در داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی که معمولا در داروخانه ها به فروش میرسند از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
قفسه های داروخانه می‌توانند به داروخانه نظم و سامان بدهند در نتیجه موجب می‌شود که دسترسی بهتر و سریعتر صورت گیرد و افراد برای دریافت دارو و دیگر لوازم، زیاد منتظر نمانند.
در گذشته اغلب قفسه بندی داروخانه ها فلزی بودند اما با گذشت زمان تغییر کرده و امروزه قفسه ها به فضای داروخانه ها جذابیت و زیبایی بیشتری میدهند.

قفسه دارو یا قفسه داروخانه

 

ویژگی های قفسه بندی داروخانه

از جمله ویژگی هایی که باید برای قفسه بندی و طراحی یک داروخانه زیبا و استاندارد در نظر داشت به شرح زیر است:

  • قفسه های دارویی معمولا به صورت پیوسته در کنار دیوارهای داروخانه قرار میگیرند. در قفسه بندی داروخانه همانطور که اشاره شد دسترسی سریع و راحت افراد به طبقات مختلف مهم است.
  • ابعاد قفسه ها با توجه به سفارش مشتری قابل تغییر هستند اما معمولا با عمقی کمتر از قفسه های یک طرفه در فروشگاه ها (قفسه فروشگاهی) طراحی میشوند.
  • از آنجا که کالاهای دارویی وزن زیادی ندارند و سبک هستند قفسه ها نیاز به تحمل وزن زیاد ندارند به همین علت میتوان از قفسه های چوبی نیز استفاده کرد.
  • نظافت در محیط داروخانه و انبارهای دارویی مهم است پس باید در نظر داشت که که قفسه ها باید طوری باشند که با نظافت های مکرر دچار آسیب نشوند.
  • شلف های کشویی دارویی یکی از انواع قفسه های دارویی هستند که با داشتن طبقات زیاد برای نگهداری بسته های کوچک و متنوع کاربرد دارند. این نوع قفسه ها دسترسی را راحت تر میکند و محافظت از دارو نیز بهتر انجام می‌گیرد.
  • با اینکه قفسه های فلزی استحکام بیشتری دارند اما قفسه های چوبی با طراحی زیبا میتواند با استقبال بیشتری رو به رو شود همچنین جلوه و ظاهر زیباتری به داروخانه بدهد.
  • نکته دیگر در مورد فضای داروخانه و قفسه بندی ان رنگ بندی قفسه ها می‌باشد. زیرا رنگ روشن قفسه ها و غالبا سفید حس نظافت و تمیزی را به مراجعه کننده می‌دهد و باعث دادن حس اطمینان خاطر بیشتر از نظر نظافت به افراد می‌شود. همچنین رنگ روشن فضای داروخانه را بزرگتر نشان می‌دهد.
  • قفسه های دارویی باید طوری طراحی شوند که تردد بین کارکنان و دسترسی ان ها به طبقات مختلف به راحتی امکان پذیر باشد.
  • بهتر است قفسه ها طوری طراحی و بخش بندی شوند که نورپردازی در قفسه ها امکان پذیر باشد.
  • طراحی دقیق قفسه های دارویی نکته مهم دیگری است که باید به ان توجه داشت. اجزای قفسه بندی به راحتی از هم جدا شده و دوباره به هم متصل شوند. برای ساخت این قفسه ها معمولا از موادی مانند چوب، لمینت چوب، پلاستیک و فلز استفاده میکنند.

با رعایت چنین نکاتی میتوان از قفسه بندی و طراحی مناسبی برای داروخانه ها برخوردار شد و مراجعه کننده باز هم برای مراجعه بعدی داروخانه شما را انتخاب کند.