انواع قفسه بندی در صنعت های مختلف

مکان های صنعتی از چه نوع قفسه هایی استفاده می‌کنند؟(نوع قفسه بندی در مکان های صنعتی)

قفسه بندی در محیط های و کارخانه ها، کارگاه ها و انبار ها مانند بسیاری از مکان های دیگر همچون فروشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا استفاده از قفسه بندی به کالا ها نظم و سامان می‌دهد به خصوص در فضای انبار ها که باید بیشترین استفاده را از فضای در اختیار داشت. وجود قفسه بندی می‌تواند فضا را برای نگهداری کالا ها بهینه سازی کند. البته با توجه به نوع کالا و کاربری، از قفسه های متفاوتی استفاده می‌شود.
از جمله قفسه بندی های پر کاربرد در انبار های صنعتی قفسه بندی راک است.
قفسه های راک کاربرد های متفاوتی دارند اما عمدتا در صنعت و انبار ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع قفسه بندی راک

قفسه بندی پالت راک

این نوع قفسه بندی به دلیل بهینه سازی فضای انبار بسیار پرکاربرد است و برای انبار و ذخیره کردن کالاها در انبار های مواد، کالا و قطعات یدکی استفاده می‌شود. از قفسه های راک در کارگاه ها، سالن های تولید و سردخانه نیز استفاده می‌شود. همچنین در صنایع گوناگونی مانند صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، پتروشیمی، کارگاه های تولیدی و... کاربرد دارد.

 

قفسه بندی پانل راک

از قفسه بندی پانل راک نیز در انبار ها استفاده می‌شود. با استفاده از این قفسه بندی می‌توان از حداکثر ارتفاع انبار استفاده کرد. برای دسترسی آسان به طبقات مختلف از پلکان پیش ساخته و بالابر و راهرو بندی بین قفسه ها استفاده میشود. همچنین جهت ذخیره سازی بارهای حجیم و نیمه سنگین کاربرد دارد.

 

قفسه بندی پیچ و مهره ای

رایج ترین نوع قفسه بندی انبار، قفسه بندی پیچ و مهره ای است. به دلیل داشتن سوراخ های زیاد روی نبشی به آن مشبک نیز می‌گویند و به دلیل به کار بردن پیچ و مهره زیاد برای نصب آن به آن پیچ و مهره ای گفته می‌شود. از این نوع قفسه بندی برای نگهداری بارهای کم حجم و سبک استفاده می‌شود.
علاوه بر انبار ها در مراکز آموزشی و اداری و فروشگاه ها کاربرد دارد. این قفسه بندی در اندازه های گوناگون قابل افزایش یا کاهش است.

 

قفسه بندی خود راهرو

در این نوع قفسه بندی همه فضاهای پرت غیر از یک راهرو اصلی حذف می‌شوند. در این قفسه بندی از لیفتراک برای ذخیره سازی در انبار استفاده می‌شود. قفسه بندی خود راهرو این امکان را بوجود می‌آورد که از همه فضای انباری که در اختیار هست بتوانید استفاده کنید. تحمل بار خیلی خوبی دارد و قفسه بندی فلزی صنعتی محسوب می‌شود.

 

قفسه بندی خود سوله

این نوع قفس بندی فلزی نیاز به ساختن همزمان سوله و قفسه بندی ندارد و فقط قفسه بندی تا حدی قدرتمند طراحی شده است که می توان سقف و دیوار را روی آن اجرا کرد. در نتیجه موجب کاهش هزینه زیاد برای ایجاد سوله می‌شود. انبار کالا و محصولات سردخانه های زیر صفر و بالای صفر جهت نگهداری و انبار مواد و کالاها قطعات یدکی خودرو و... کار برد دارد.

 

قفسه بندی درایوین‌ راک

از  قفس بندی درایوین‌ راک در انبارهای محصول و مواد اولیه استفاده می شود و کالاها توسط لیفتراک در راهرو ها بار گذاری می شوند. در این قفس بندی که در ابعاد گوناگون با ظرفیت های متفاوت ساخته می‌شود می‌توان بیشترین استفاده را از فضا داشت.

 

قفسه بندی سردخانه ای

این قفسه بندی در سردخانه های مواد اولیه کاربرد دارد و به صورت دستی بارگذاری می‌شوند. این قفسه بندی می‌تواند بار به وزن 200 تا 600 کیلو گرم را تحمل کند. در انبارهای محصولات کشاورزی، مواد اولیه و مواد غذایی استفاده می‌شود. نصب سریع و راحتی داشته و قابلیت شستشو با آب را دارد.

 

قفسه بندی کانتی لور

این نوع قفسه برای انبار بارهای سنگین لوله ای و ورقی با طول زیاد مانند انواع لوله ها، پروفیل ها، میلگرد ها و... کاربرد دارد.
برای بارگذاری از لیفتراک استفاده می‌شود. قفسه بندی کانتی لور به دو صورت یک طرفه و دو طرفه هستند که یک طرفه در کنار دیوار و دو طرفه در وسط انبار قرار می‌گیرد تا از هر دو طرف آن استفاده شود.
میزان تحمل بار با توجه به نیاز و سفارش مشتری قابل تغییر می‌باشد.

 

قفسه بندی نیم طبقه مزنین

از این نوع قفسه بندی جهت انبار کردن کالاهای حجیم که نمی‌توان به تعداد زیاد روی هم قرار بگیرند کاربرد دارد. نام دیگر این نوع قفسه بندی، قفسه بندی بالکی راک است. خیلی سریع با استفاده از پیچ و مهره بهم متصل می‌شوند و امکان جابجایی نیم طبقه پیش ساخته مزنین و تغییر شکل وجود دارد.

 

مزایای استفاده از قفسه انبار

  • بهینه سازی فضای انبار
  • دسترسی راحت و سریع تر به کالاهای انبار
  • ایجاد نظم و سامان در انبار
  • امکان طبقه بندی و دسته بندی محصولات