مربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد در خصوص میزبانی رقابتهای قهرمانی نونهالان آسیا در ایران گفت: خوشبختانه اتحادیه جهانی کشتی کلیات پیشنهاد ایران و ژاپن برای میزبانی مشترک رقابت‌های نونهالان قهرمانی آسیا را پذیرفت. گویا مقرر شد این مسابقات بصورت مشترک در بخش پسران مردادماه در ایران و در بخش دختران در آبان ماه در ژاپن برگزار شود. طبیعتا همین اتفاق را می توان حرکتی بزرگ و ارزشمند در کشتی پایه تلقی کرد که می تواند ثمرات زیادی را به همراه داشته باشد.

توکلیان به عدم توجه و سازکار استعدادیابی اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما برنامه و روند دقیق و ویژه ای برای بحث استعدادیابی در رده های سنی پایه را نداریم که من فکر می کنم متولی این موضوع، آموزش و پرورش است. بحث استعدادیابی بر خلاف تصورات عامه، وظیفه فدراسیون های ورزشی نیست و این مسئولیت باید کاملا در حیطه و حوزه فعالیت آموزش و پرورش باشد و استعدادهای ورزشی از این طریق شناسایی شوند. سپس این استعدادها برای طی کردن مراحل رشد و باروری و رسیدن به عرصه قهرمانی و حرفه ای به فدراسیون های ورزشی سپرده شوند.

وی در خاتمه اظهار داشت: اگر داعیه رسیدن به سطح کشورهای صاحب نام و پیشرفته در عرصه استعدادیابی را داریم باید بسیار بهتر و اصولی تر در بحث استعدادیابی فعالیت کنیم. متاسفانه ما هنوز زیرساخت و برنامه مشخصی در این عرصه نداریم و طبیعتا ممکن است در همین وضعیت، بسیاری از استعدادهای ناب کشتی در عین شایستگی و پتانسیل، اصلا دیده نشوند و هیچگاه به عرصه حرفه ای و قهرمانی نرسند.

کد خبر 4287721