به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مثل هر سال، استقبال از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هر روز پر رنگ و پر رنگ تر شد و در سه روز پایانی؛ پنجشنبه، جمعه و شنبه 20 تا 22 اردیبهشت به اوج خود رسید.
روز آخر نمایشگاه، مصلای امام خمینی (ره)، حال و هوای ویژه ای داشت، وارد راهروها که می شدی جمعیت اعم از زن و مرد و نوجوان و جوان موج می زد. علت شلوغی جلوی غرفه ها برای لحظه ای نظرم را جلب کرد، جلوتر رفتم تا علت را جویا شوم، بله تمامی این شلوغی ها و موج جمعیتی برای همان تابلوهای نصب شده در لابه لای قفسه ها و کتابهای چیده شده در غرفه ها بود که روی آنها اعداد 20،30،40 تا 50 درصد تخفیف را نشان می داد.
بسیاری از مردم طبق روال و عادات سالیان گذشته به این نمایشگاه آن هم در آخرین روز آمده اند ظاهرا تجربه شیرین این تخفیف ها برای آنها گوارا و بسی لذتبخش بوده که بار دیگر باعث حضورشان شده است.
یکی از بازدیدکنندگان که خود نیز از خریداران کتاب با تخفیف 40 درصدی است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: روزهای ابتدایی نمایشگاه هم سری به اینجا آمده بودم ولی با توجه به قیمت بالای کتاب نتوانستم کتاب موردنیاز خود را تهیه کنم لذا به توصیه یکی از دوستان روز آخر را برای خرید کتاب انتخاب کردم.
قاسم میرسیدی افزود: جزء افرادی هستیم که بن کتاب به ما تعلق نمی گیرد لذا مجبوریم به نوعی با هزینه کمتری کتابهای مورد نیاز خود را خریداری کنیم.
او گفت: برای افرادی مانند من، یک ریال تخفیف هم یک ریال است چون در سرجمع، کل رقمی قابل توجهی می شود و تاثیر زیادی در مخارج زندگی امثال من دارد.
یک دانشجوهم بی اطلاعی از ثبت نام برای تهیه بن کارت وهمچنین نیاز به تهیه تعداد زیادی کتاب را علت حضور خود در آخرین روز نمایشگاه عنوان کرد و افزود: از آنجا که درآمد آن چنانی ندارم لذا کوتاهترین راه برای تهیه کتاب با هزینه کمتر را انتخاب کردم.
مرضیه شاه محمدی ادامه داد: دوستان هم خوابگاهی با توجه به تجریبات سالهای گذشته خود توصیه کردند که ساعات پایانی را برای تهیه کتاب انتخاب کرده تا بتوانم کتابهای مورد نیاز خود را با تخفیف بالا تهیه کنم.
او گفت: به جز یک مورد، مابقی کتابهایم را با تخفیف های ویژه بین 30 تا 40 درصد تهیه کردم و الان عازم شهرستان محل تحصیلم هستم.
این دانشجوی زمین شناسی برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب را بسیار مناسب تر از مصلی عنوان کرد و گفت: دو سال گذشته برای حضور در نمایشگاه کتاب هیچ مشکلی از نظر پارکینگ و تردد خودرو نداشتیم ولی امسال از طرفی ورود به محدود زوج و فرد و طرح ترافیک و از طرف دیگر نبود پارکینگ و ترافیک سنگین واقعا غیر تحمل بود.
یک ناشر بخش عمومی مستقر در بخش شبستان نمایشگاه نیز در گفت و گو با ایرنا علت ارائه تخفیف بالا را نخریدن کتاب در روزهای گذشته، پرداخت اجازه غرفه، هزینه حمل و نقل، ایاب و ذهاب و مشکلات جابجایی دوباره عنوان کرد و گفت: برخی ناشران توان تبلیغات گسترده ندارند تا بتوانند فروش بالایی داشته باشند لذا فروش کمتری می کنند که با هزینه های بالا، دخل و خرج تناسب ندارد.
این ناشر که خواست نامش بیان نشود، ادامه داد: بیشترین فروش ما از طریق تراکنش بن کارتها بوده و کمتر فروش نقدی داشتیم.
وی ادامه داد: امروز به علت گرانی و کمبود کاغذ و هزینه های جانبی زیاد، شغل کتابفروشی حداقل در سطح پایین مقرون به صرفه نیست هر چند حمایت های خوبی از طریق وزارت ارشاد و دولت برای کتابفروشان صورت گرفته ولی باز هم توازنی میان فروش و هزینه های جانبی از ابتدا تا انتها وجود ندارد.
این ناشرعمومی ارائه تخفیف بالا (30 تا40 درصد) را آخرین مرحله کار برای فروش کتاب های باقی مانده غرفه خود اعلام کرد و افزود: بسیاری از بازدیدکنندگان فقط کتابها را برداشته و ورق می زنند بی آنکه خریدی داشته باشند و همین کارآنها باعث می شود که کتاب خوانده شده و دست دوم به نظر برسد لذا مجبور هستیم به هر قیمتی شده اینگونه کتابهای روی ویترین و جلوی غرفه را با تخفیف ویژه به فروش برسانیم.
برخی ناشران و کتابفروشان مستقر در این دوره نمایشگاه، موارد مشابه از جمله هزینه های حمل و نقل، اجاره غرفه، باربری، استهلاک و فرسودگی کتابها را از عوامل عمده ارائه تخفیف ویژه خود به بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب عنوان کردند.
بررسی ها نشان می دهد بسیاری از مخاطبان، بهترین فرصت برای خرید با تخفیف و ارزان قیمت را روزهای آخر و بخصوص روزهای پایانی نمایشگاههای بزرگ و پرمخاطب ذکر می کنند.
هرچند نمایشگاه کتاب، فروشگاه و محل عرضه کتاب و دیگر دستاوردهای فرهنگی به منزله صرفا خرید و فروش نیست و نباید به دید فروشگاهی به این رویداد نگریست اما در این میان، نه ناشر مقصر است و نه خریدار، بلکه هزینه های بالای تهیه کاغذ و دیگر مایحتاج اولیه تولید کتاب تا مرحله چاپ و فروش وهمچنین کمبود کاغذ و دیگر مشکلات جانبی آن باعث شده تا صفر تا صد تولید و انتشار کتاب چالش هایی به همراه داشته باشد.
از این رو بهتر است فکر چاره ای برای این حوزه و یار مهربان شود تا اینچنین چوب حراج بر این دارایی ارزشمند فکری وارد نشود و هر آنچه در شان و جایگاه آن است با رعایت همه موازین و مقررات اعمال شود.
با تمام این اوصاف، نمایشگاه کتاب آنهم در عرصه بین المللی علاوه بر تکریم و درک منزلت جایگاه اهالی قلم و اندیشه، فرصت مغتنمی است تا دستاوردهای این حوزه یکی پس از دیگری برای همگان معرفی و ارزش واقعی کتاب حفظ شود.
چراکه نمایشگاه کتاب تهران در واقع مظهر نمایش اقتدار فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ، کتاب و کتابخوانی است تا در این میعادگاه اهالی فکر و قلم و اندیشه ناشران سراسر دنیا تولیدات خود را با عناوین و موضوعات مختلف به نمایش بگذارند.
امید آنکه همواره با حمایت های همه جانبه مسئولان و دست اندرکاران کشور بتوانیم شاهد روزی باشیم که یارمهربان کما فی السابق مهربانانه درمیان همه آحاد مردم باقی بماند و مبنای انتخاب و نگرش ما به آن محتوای درونی و نه پلاکارد و برچسب تخفیف باشد.
سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 12 اردیبهشت ماه با شعار «نه به نخواندن کتاب» از 12 اردیبهشت ماه در محل مصلای امام خمینی (ره) تهران گشایش یافت و شب گذشته، 22 اردیبهشت به کار خود پایان داد.
فراهنگ ** 1355 **1055
گزارش از: علی اکبر قزوینیان

انتهای پیام /*