سید عباس صالحی در این پیام که روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه کنگره از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد، گفت: هویت تاریخی جوامع از جمله جامعه اسلامی زمانی شکوفا می شود که یاد بزرگان و اندیشمندان آن همواره نکو داشته و قدر خدمات و افتخارات آنها شناخته شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که استان یزد از گذشته های دور ماوا و پایگاه عالمان، اندیشمندان و فرزانگان بزرگ بوده است.
وی اضافه کرد: امروز نیز که یزد به عنوان میراث جهانی مورد تایید جهانیان قرار گرفته بازشناسی و بازیابی میراثهای معنوی آن، رسالت سترگی است که باید همگان را به تکاپو و تلاش وادارد.
صالحی یادآور شد: مرحوم حاج شیخ غلامرضا یزدی (فقیه خراسانی) در عداد علمای فاضل و عرفای واصل بود که در طول حیات پربرکت خود به هدایت و ارشاد مردم پرداخت و در ذهن و زبان جامعه، ماندگاری و مانایی خود را به ثبت رساند.
وی ادامه داد: حیات آن مرد الهی توام با خداخواهی و ساده زیستی سپری شد و بزرگترین سرمایه ای که از خود به جای نهاد، نام نیک و شاگردان فاضلی است که بسیاری از آنان راه نورانی مرحوم شیخ را استمرار بخشیدند.
وزیر ارشاد در این پیام تاکید کرد که جامعه امروز در مسیر پیشرفت و تعالی خود بیش از گذشته به منش و روش شخصیت های بزرگ و مصلحان اجتماعی، همچون آن مرحوم نیازمند است، چرا که آنان وجود خویش را در سرچشمه های انوار و معرفت الهی صیقل دادند و آن را به خدمت جامعه در آوردند.
در بخشی از پیام آمده است: همت بلند مرحوم آیت الله فقیه خراسانی در سفرهای مکرر به روستاها و شهرها و نشر ارزش های اسلامی و معارف الهی در میان شیفتگان هدایت و تشنگان حقیقت، ستودنی و درس آموز است.
وی در ادامه پیام گفت: کمرنگ شدن این باب، تهدید خطیری است که محروم شدن جامعه از مشعل های هدایت و جویبارهای اندیشه و تفکر را در پی خواهد داشت.
صالحی تصریح کرد: از این رو غباررویی از ذهن تاریخی جامعه و ارائه صحیح چهره عالمان و مراجع دینی و اجتماعی در قالب برگزاری نشست ها و کنگره های علمی نظیر کنگره بزرگداشت آیت الله حاج شیخ غلامرضا یزدی واجد ارزشهای معنوی و انسانی است.
صالحی اضافه کرد: ضمن اهدای احترام به ساحت معنوی آن عالم ربانی از همه دست اندرکاران برگزاری این مراسم صمیمانه قدردانی می کنم و از درگاه یگانه هستی بخش مسالت دارم که بر درجات آن عزیز بیفزاید و همه ما را در پیمودن مسیری که این بزرگان سیر کردند، یاری رساند
نخستین کنگره ملی بزرگداشت آیت الله غلامرضا یزدی با حضور تعدادی از شخصیت های حوزوی، دانشگاهی ، ملی و مسئولان استانی در امامزاده جعفر (ع) یزد آغاز شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در مراسم افتتاحیه کنگره اظهار کرد که برگزاری این کنگره یکروزه در سال 1395 با هدف تبیین مقام علمی، مردمی، اجتماعی و فرهنکی این روحانی وارسته در انجمن مفاخر فرهنگی استان تصویب شد.
وی گفت: از مجموع 40 مقاله ارسالی به دبیرخانه ،20 اثر منتخب ارائه می شود.
مجید جوادیان زاده افزود: آیت الله فقیه خراسانی در بخشی از تاریخ معاصر استان منشا کارهای خیر بود و تاریخ و هویت مردم یزد محسوب می ‌شود و معرفی افراد برجسته اجتماعی، دینی، علمی و فرهنگی اثرگذار در فرهنگ سازی و الگوسازی برای جامعه و به خصوص قشر جوان در دستور کار است.
وی ادامه داد: در حاشیه برگزاری کنگره این شخصیت فرهنگی و دینی از سه عنوان کتاب شامل فقیه آسمانی، گوهر شب چراغ یزد و فاتح قلوب که به چاپ رسید، رونمایی شد.
در این کنگره آیت الله رضا استادی از مدرسان حوزه علمیه قم سخنرانی می کند.
آیت الله فقیه خراسانی در سال 1257 در مشهد متولد شد، در سن 81 سالگی در یازدهم تیرماه 1338 در یزد چشم از جهان فروبست و در امامزاده جعفر (ع) یزد به خاک سپرده شد.
7532/ 2047/

انتهای پیام /*