v

محمد حقمرادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : با ورود موج جدید گرد و خاک که از بیابان های شمال عراق و سوریه شکل گرفته به آسمان استان، هوای شهرستان های سنندج و قروه را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس (بیماران قلبی، عروقی و تنفسی) قرار داده است.
وی افزود: این وضعیت از صبح امروز در منطقه ایجاد شده و طبق اعلام هواشناسی تا پایان روز جاری نیز تداوم خواهد داشت لذا توصیه می کنیم افراد سالمند و بیماران قلبی و تنفسی از حضور در فضای باز خودداری کنند.
به گفته وی، وضعیت فعلی هوا برای تمام افراد بویژه کودکان، بیماران قلبی و عروقی و افراد مسن خطرناک است لذا از مردم بویژه افراد سالمند و بیمار تنفسی و قلبی در خواست داریم مسائل ایمنی و بهداشتی را به دقت رعایت کرده و در صورت امکان از منزل خارج نشوند.
حقمرادی تاکید کرد: خارج نشدن غیر ضروری از منزل، کاهش فعالیت بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم بویژه در فضای باز، کاهش فعالیت های بدنی و عدم استفاده از وسایل نقلیه شخصی از رفتارهای تاکید شده به شهروندان در وضعیت هشدار آلودگی هوا است.
علی پناهی معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان نیز در خصوص ورود موج گرد و خاک افزود : این موج تا پایان امروز منطقه ما را تحت تاثیر قرار داده و به تدریج از فردا (دوشنبه) از این منطقه خارج می شود.
به گزارش ایرنا، شاخص AQI استاندارد هوا در شاخص PM2.5 عدد صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم ، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم و 201 تا 300 نیز بسیار ناسالم و 301 تا 500 نیز خطرناک است.
آلودگی هوای ناشی از ذرات PM 2.5 و10 PM بوده است، ذرات 2.5 میکرون برای سلامتی ضرر بیشتری از ذرات 10 میکرون دارد چون تا عمق ریه ها نفوذ می کند و ماندگاری بیشتری نیز در هوا دارد.
3020

انتهای پیام /*