به گزارش ایرنا از عرصه های جنگل های هیرکانی که در ساحل جنوبی خزر و به عبارتی در شمال ایران گسترده شده سهم استان مازندران 53 درصد، گیلان 26 درصد و گلستان 21 درصد است.
این جنگل ها از آستارا در گیلان تا گلیداغ در شرق گلستان به طول 800 کیلومتر و با عرض 20 تا 70 کیلومتر گسترده است و با توجه به ارزش طبیعی، قدمت و وسعت زیاد؛ ویژگی های ثبت به عنوان میراث طبیعی جهان را دارد.
گسترش عمومی جنگل های شمال از سطح دریا شروع و تا ارتفاع حداکثر 2هزار و 800متر ادامه دارد، جنگل های هیرکانی متراکم ترین ناحیه جنگلی کشور است.
گفته می شود برای ثبت جهانی این جنگل های منحصربه فرد، 13 نقطه با وسعت 150 هزار هکتار با توجه به تنوع حیات وحش، حفاظت و پوشش گیاهی، تنوع زیستی و ارتفاع مناسب انتخاب شده است.
این نقاط شامل پارک ملی گلستان، جنگل افرا افراتخته، جهان نما، بولای دودانگه و چهاردانگه، جنگل الیمستان هراز در آمل، جنگل واز با درختان سرخدار، حوزه کجور، چهارباغ چالوس، جنگل خشک داران، گچ رودخان، سیاه رودبار و منطقه حفاظت شده لیسار است.
در اهمیت این جنگل ها، پروفسور 'هانس کناپ ' جنگل شناس آلمانی گفت: درختان پهن برگ جنگل های واقع در شمال ایران در جهان نمونه ندارد.
وی که به نمایندگی از بنیاد سوکو آلمان یکی از شرکای تدوین معرفی نامه ثبت جنگل های هیرکانی ایران در فهرست میراث طبیعی جهان است، افزود: در اولین سرکشی از جنگل های هیرکانی در 19 سال پیش به این نتیجه رسیدم که یکی از راههای حفظ این جنگل با ارزش جهان ؛ثبت آن در فهرست میراث طبیعی یونسکو است.
پروفسور کناپ اضافه کرد که تلاش ها برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی شمال ایران از سال 1395 آغاز شده است.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگیٍ ، صنایع دستی و گردشگری نیز دراین باره گفت: پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به مراحل خوبی رسیده و این مهم با همراهی استانهای گلستان، مازندران و گیلان در حال پیگیری است.
محمد حسن طالبیان اظهار امیدواری کرد که یک صدا و یک دل این اقدام مهم در آینده نزدیک به نتیجه برسد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در این پیوند به خبرنگار ایرنا گفت: در سال های اخیر با توجه به برنامه های احیا و توسعه؛ وسعت جنگل ها رو به افزایش بوده و مساحت جنگل های هیرکانی شمال ایران از 1.9 میلیون هکتار به 2.1 میلیون هکتار افزایش یافته است.
ابوطالب قزلسفلو اظهار داشت : سهم گلستان از جنگل های هیرکانی افزون بر 452 هزار هکتار بوده و در مقایسه با مازندران و گیلان از سطح کمتری برخوردار است.
وی اضافه کرد: از این سطح قریب به 65.7 درصد جنگل های تجاری، 15.79 درصد جنگل های مخروبه و 18.44درصد جنگل های حفاظتی به ویژه در شرق گلستان است.
به گفته وی؛ جنگل های گلستان به طول 260 کیلومتر از گلوگاه در شرق مازندران آغاز و تا منطقه گلیداغ شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شرق گلستان ادامه دارد.
قزلسفلو همچنین رویش سالانه جنگل های استان را حدود 2 هزار متر مکعب در هکتار عنوان کرد و افزود: این رویش از غرب به شرق گلستان کاهش دارد.
وی تنوع گیاهی در استان را مانند جنگل های دیگر مناطق شمال با 80 گونه درختی و 50 گونه درختچه ای بیان کرد و گفت: از ویژگی های جنگل های گلستان، آمیختگی تنوع گونه ها بوده و نیز وجود گونه های بومی سوزنی برگ شمال کشور و درختان سرخدار، زربین و سرونوش است.
به گفته وی؛ این درختان دارای رویشگاه غنی بوده و بیشترین و وسیع ترین رویشگاه سرخدار ایران در شمال کشور درعلی آباد از شهرستان های مرکزی گلستان قرار دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان ؛ بهترین وغنی ترین رویشگاه های 'بلوط بلندمازو' ایران و جهان را نیز در حوزه شهرستان گالیکش در شرق استان بیان کرد.
قزلسفلو به طرح های توسعه ای جنگل نیز اشاره کرد و افزود: از سال 1346 تاکنون حدود 75 هزار هکتار جنگل کاری در استان انجام شده است.
وی با بیان اینکه 197هزار هکتار از جنگل های استان دارای طرح مصوب جنگلداری تا سال 1396 بود، گفت: از سال جاری با تغییر نگرش سازمان جنگل ها به طرح های جنگلداری ،اولویت بر حفاظت، احیا، توسعه و پرورش جنگل است.
به گفته وی؛ در این راستا منابع طبیعی وآبخیزداری گلستان نیازمند اعتبار سالانه افزون بر 250 میلیارد ریال برای امور حفاظتی تا احیا، توسعه و پرورش جنگل است.
قزلسفلو همچنین وجود بیش از 2 میلیون هکتار جنگل هیرکانی در ایران (حدود 20 هزار هکتار نیز در جمهوری آذربایجان است)، وجود بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی، ثبت 6 نقطه این جنگل ها در فهرست آثار ملی و طبیعی ایران و از جمله شصت کلاته گرگان را از ویژگی های مطلوب و موثر برای ثبت در فهرست جهانی این میراث طبیعی بشر بیان کرد.
وی افزود: زیست بوم 296 گونه پرنده، 98 گونه پستاندار، یافت 150 گیاه بومی درختی و بوته ای (شمشاد، انجیلی، لرگ و ولیک)، وجود جنگل های پهن برگ خزان کننده باستانی در شمال ایران با وجود از بین رفتن این جنگل ها در همه دنیا؛ از دیگر ویژگی های ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ایران است.
هیرکان نام گرگان به زبان یونانی است، گفته می شود نام ورکان در کتیبه های به جا مانده از دوران هخامنشی نیز اشاره به جنگل های هیرکانی داشته و اثباتی بر قدمت آن است.
به گزارش ایرنا، هشتمین نشست هماهنگی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، نماینده هیات مدیره بنیاد سوکو از کشور آلمان، مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری وحفاظت محیط زیست گلستان، کارشناسان کشوری منابع طبیعی و استانهای گیلان و مازندران در گرگان در حال برگزاری است.
همچنین روز پنجشنبه شرکت کنندگان در این نشست از سایت‌های جنگلی استان گلستان شامل پارک ملی گلستان، جهان‌نما، جنگل ابر و افراتخته دیدن می کنند.
6204/1648

انتهای پیام /*