ژان میشل فرودون روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا افزود: در واقع ایده یک نوع تفکر است و با آزادی و استقلال مرتبط می‌شود که اتفاقا در جریان موج نو سینمای ایران مشاهده می‌شود.
وی درباره تاثیر موج نو در سینما دنیا نیز اظهار داشت: نکته قابل تامل این است که در سال‌های آینده، کارگردانان دیگر سعی می‌کنند آثاری ارائه بدهند که از همان استقلال موج نو نشأت می‌گیرد ولی در عین حال از آثار موج نو متفاوت است.
این منتقد سینمای فرانسه درباره تولید مشترک سینمای ایران و فرانسه هم گفت: ظرفیت و امکان تولید بیشتر محصول مشترک ایرانی- فرانسوی وجود دارد همانطور که پیش از این مرحوم عباس کیارستمی با جامعه سینمایی فرانسه اثری تولید کرد و فیلمساز فرانسوی نیز فیلم «باد صبا» را درباره طبیعت و مردم ایران ساخت.
فرودون ادامه داد: از خیلی پیش تر سینمای ایران را رصد کرده ام و معتقدم نسبت به گذشته و دوران طلایی افت کرده است.
وی خاطرنشان کرد: البته فیلم سازان جوان بسیاری در سینمای ایران ظهور کرده‌اند که بعضاً آثار شاخصی داشته اند، به عنوان مثال آثار اصغر فرهادی را دنبال کرده ام و به نظرم او در فیلمنامه‌نویسی جلوتر از کارگردانی است.
این منتقد فرانسوی که از دوستان مرحوم کیارستمی کارگردان مطرح سینمای ایران بوده است، گفت: ایران طی ۲۰ سال گذشته بهترین فیلمسازان را به جهان معرفی کرده است که از جمله می توان به کیارستمی اشاره کرد.
فرودون ابراز امیدواری کرد سینمای ایران بتواند آثار متفاوت و در تراز و کیفیت فیلم های کیارستمی بسازد و جایگزین مناسبی برای این فیلم ساز فقید داشته باشد.
فراهنگ**9246**1055

انتهای پیام /*