رسانه های برخی کشورهای هم مرز و یا نزدیک به ایران تقریبا همه روزه خبرهایی در مورد اینکه چندین تبعه از کشورهای متبوع به جرم ورود غیرقانونی یا نداشتن مدارک معتبر اقامتی در ایران، از طریق گذرگاه مرزی به مرزبانی این کشورها تحویل شده اند، انتشار می دهند.
این رویداد تقریبا هر ماه و گاهی چند بار در طول یک ماه اتفاق می افتد.
بیکاری و مشکلات اقتصادی در پاکستان و افغانستان از مهمترین دلایل مهاجرت های غیرقانونی اتباع این کشورها محسوب می شود.
این مهاجران غیرقانونی که بعضا در تور قاچاقچیان انسان افتاده اند پس از ورود به ایران سعی می کنند تا خود را به مرز ترکیه برسانند و از طریق ورود غیرقانونی به این کشور و سپس یونان، خود را به اروپا برسانند اما در بیشتر موارد در خاک ایران یا ترکیه گرفتار نیروهای مرزبان و پلیس می شوند.
منطقه بلوچستان پاکستان با سرزمین های وسیع و مرزهای قابل نفوذ با ایران و افغانستان، چندین دهه است که باندهای قاچاق انسان را در خود جا داده است.
'سلطان آفریدی' یکی از مسئولان سرویس فدرال تحقیقات که از 15 سال گذشته عملیات ضد قاچاق انسان را نیز در این منطقه انجام می دهد بر این عقیده است که سالانه حدود 30 تا 40 هزار تبعه پاکستانی برای رسیدن به اروپا، ترکیه و روسیه و کشورهای خاورمیانه در تلاشند تا از بلوچستان عبور کنند.
بر اساس آخرین گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، اتباع پاکستانی در سال گذشته میلادی گذشته در ردیف سیزدهمین گروه بزرگ مهاجران غیر قانونی قرار گرفتند که این افراد تلاش کرده اند با عبور از دریای مدیترانه به ایتالیا عزیمت کنند که بر اساس ین امار، سه هزار و یکصد و 81 تن از آنها موفق شده اند وارد این کشور شوند.
به گفته مسئولان، مسیرهایی برای قاچاق انسان از مرز بلوچستان مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از آنها از کراچی از طریق بزرگراه 'ار - سی - دی' به تفتان و سپس زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان ایران، مسیر دیگر نیز از کراچی به سیستان و بلوچستان از راه ناحیه های لسبیله و کیچ و مسیر سوم نیز از کویته به سوی غرب بلوچستان و شهرهای مرزی تفتان و ماشکیل است.
'عثمان انور' مدیر سرویس فدرال تحقیقات در پنجاب پیش از این در گفت و گو با رسانه های پاکستانی گفته بود که هیچ گونه گروه گشتی (در مرز) نداریم و در کنار آن گذرگاهای مرزی متعددی وجود دارد که برای مهاجران در استفاده از مسیر دریایی، نخست از کراچی به گوادر سفر انجام می گیرد و این مهاجران پس از آن، با استفاده از قایق های کوچک خود را به ایران می رسانند.
بر اساس نظر برخی کارشناسان نیز، جنگ داخلی سوریه نیز موجب افزایش مهاجرت غیر مجاز از پاکستان شده به گونه ای که سال 2015 میلادی حدود 35 هزار پاکستانی به امید اخذ مهاجرت به آلمان و دیگر کشورهای اروپایی به سوریه عزیمت کردند و بین 400 تا 700 هزار روپیه از مهاجران دریافت می شود.
اگرچه دولت پاکستان تاکنون اقدامات فراوانی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی نظیر تصویب قانون جلوگیری از قاچاق انسان در سال 2018 میلادی در نظر گرفته است، تا زمانی که بیکاری و فقر در این منطقه وجود دارد، جاذبه های آن سوی مرزها این مهاجران را به عبور غیرقانونی از مرز برای رسیدن به اروپا نیز وجود دارد و حتما افرادی هستند که بخواهند از این وضعیت به نفع خود و سوء استفاده از مهاجران و قاچاق انسان اقدام کنند.
آساق**6125**1337

انتهای پیام /*