رشیدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: برای نخستین مرتبه تیم های عربستان، هند، چین تایپه، ترکمنستان و برخی تیم های دیگر با ترکیب کامل در این رقابت ها حضور داشتند و این موضوع نشان می دهد که کشورهایی که تاکنون حرف چندانی در این رشته نداشتند، سرمایه گذاری کرده اند و حتی به عناوین تیمی چشم دوخته اند.
وی اظهار داشت: کشورهایی آسیایی پیشرفت زیادی در این رشته بدست آورده اند و به همین دلیل ما نیز باید تلاش بیشتری داشته باشیم و با قهرمانی ها مغرور نشویم تا موفقیت های وزنه برداری ایران تداوم داشته باشد.
رشیدی با اشاره به توقعات بالای مردم و مسوولان از وزنه برداری در میادین بین المللی، خاطر نشان کرد: توقعات باید همپای پشتیبانی مالی و حمایت ها از این رشته باشد و وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک باید حمایت لازم را از وزنه برداری انجام دهند.
سرمربی تیم های وزنه برداری پایه ایران گفت: در پیکارهای قهرمانی نوجوانان آسیا، هفت ملی پوش برای نخستین بار پای به یک رقابت بین المللی گذاشتند و با این وجود چشم به کاپ قهرمانی داشتیم که میسر نشد.
وی یادآور شد: در دسته 69 کیلوگرم عملکرد دو نماینده ایران رضایت بخش نبود، با این وجود «عباس فخر زارع» از استعدادهای خوبی است که نباید رها شود و به همین دلیل در فاصله چهار ماه مانده به بازی های المپیک 2018 نوجوانان آرژانتین در یک وزن بالاتر در اردوی تیم تمرین خواهد کرد تا در آینده پشتوانه خوبی برای تیم جوانان باشد. «مهدی خلجی» دیگر نماینده ایران نیز باید تلاش بیشتری داشته باشد.
رشیدی با اشاره به مصدومیت «امیرحسین سلامت» در دسته 85 کیلوگرم که منجر به حذف او از مسابقات شد، گفت: اینکه برخی اعلام کرده اند که او پیش از حضور در مسابقات مصدوم بود، حرف درستی نیست و باید در این رابطه منطقی تر باشیم.
وی ادامه داد: سلامت، چهار روز قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا در یک ضرب 137 و دو ضرب 157 کیلوگرم را بالای سر برده بود و حتی در زمان حضور در تاشکند با او صحبت کردم تا از نظر روحی و روانی مشکلی نداشته باشد. بدشانسی و مصدومیت جزیی از ورزش قهرمانی است و وزنه ای که برای او انتخاب شده بود 12 کیلوگرم از رکورد شخصی او کمتر بود و نتوانست بزند.
«محمد توفیق پوزش» دیگر نماینده ایران در یک ضرب خوب کار کرد و در دو ضرب نتوانست وزنه 161 کیلوگرمی را بالای سر ببرد.
رشیدی خاطر نشان کرد: در دسته 94 کیلوگرم «امیررضا عسگری دون» از گزینه هایی است که برای المپیک نوجوانان در نظر گرفته ایم و هر چند سه مدال طلای این دسته را برای او در نظر گرفته بودیم، اما فقط موفق به کسب طلای یک ضرب شد و در دو ضرب نتوانست وزنه مورد نظر را جابجا کند و البته او از ورزشکارانی است که در آینده از او زیاد خواهیم شنید و «پوریا اسکندرزاده» نیز در این دسته وزنه های نسبتا خوبی را مهار کرد و به مدال برنز رسید.
وی با اشاره به کسب هر سه مدال طلای دسته به اضافه 94 کیلوگرم توسط «علیرضا یوسفی» گفت: «رضا اسدی» در اردوی تیم نوجوانان در دسته 94 کیلوگرم بود که با توجه به فیزیک بدنی، به او پیشنهاد کردیم که به جای وزن کم کردن به دسته به اضافه 94 کیلوگرم بیاید و او نیز تا آخرین لحظه وزنه های خوبی را زد و هر سه مدال برنز را کسب کرد و این دو نیز به اردوی آماده سازی تیم نوجوان برای حضور در بازی های المپیک نوجوانان دعوت شده اند.
سرمربی تیم های وزنه برداری پایه ایران خاطر نشان کرد: تیم نوجوانان ایران علی رغم کسب عنوان چهارمی آسیا، با کسب چهار طلا، سه نقره و پنج برنز از نظر مدالی سوم شد و اگر «امیر حسین سلامت» در یکی از حرکات یک ضرب و یا دو ضرب اوت نمی کرد، اکنون جایگاه ایران بهتر بود.
وی همچنین با اشاره به اینکه در تیم جوانان نیز پنج نفر شامل رسول معتمدی، امیر عزیزی، آرمان محمدزاده، محمد حسین رییسی و علیرضا زارع پور بدون هیچ تجربه بین المللی برای نخستین مرتبه به مسابقات قهرمانی آسیایی اعزام شدند، گفت: یکی از اهداف اصلی کادر فنی در رقابت های قهرمانی آسیا محک و ارزیابی جدی ملی پوشان بود.
رشیدی تصریح کرد: با توجه به در پیش بودن رقابت های قهرمانی جهان (تیر ماه در تاشکند ازبکستان) به نوعی دستمان را رو نکردیم، چرا که از همه داشته ها و ظرفیت های وزنه برداری جوانان در پیکارهای قهرمانی جهان استفاده خواهیم کرد و در اردوی تیم جوانان که از 21 اردیبهشت ماه آغاز می شود، علی داودی و رحمان اورامان نیز به جمع ملی پوشان اضافه خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه ملی پوشان ایران در پنج وزن در پیکارهای قهرمانی آسیا به روی سکو رفتند، یادآور شد: امیدوارم که قهرمانی تیم جوانان در آسیا در پیکارهای قهرمانی جهان برای سومین مرتبه پیاپی تکرار شود.
رشیدی با اشاره به زحمات محمدحسین برخواه و اکبر خورشیدی در سال های گذشته در تیم های نوجوانان و جوانان گفت: با تلاش و همت آنان این تیم ها به جایگاه خوبی در آسیا و جهان رسیدند و کادر فنی فعلی نیز ادامه دهنده راه آنها هستند.
وی بیان داشت: پیروزی های اخیر حاصل حمایت و تلاش های مسوولان فدراسیون، کادر فنی، مربیان، کارشناسان بود و ضمن آنکه باید از مسوولان استان های خراسان رضوی و گلستان به جهت همکاری در برگزاری اردوها قدردانی کنیم.
رقابت های وزنه برداری قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا روزهای 3 تا 10 اردیبهشت در شهر اورگنج ازبکستان برگزار شد.
تیم وزنه برداری جوانان کشورمان در رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا بالاتر از ازبکستان میزبان این رقابت‌ها با کسب 19 مدال رنگارنگ (7مدال طلا، 6 نشان نقره و 6 گردن آویز برنز) وکسب 481 امتیاز در جایگاه چهارم ایستاد.
ورزشی**1067**1368

انتهای پیام /*