به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدعباس صالحی روز دوشنبه در دیدار با کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ در تالار وحدت کرمانشاه،: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تدوین و اجرای برنامه های ملی و استانی خود به موضوع نشاط اجتماعی توجه ویژه ای دارد.
وی ادامه داد: سال گذشته به منظور ایجاد نشاط در مناطق زلزله زده طرح همدلی و اجرای برنامه های متعدد در این مناطق با همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها اجرا شد و امسال نیز این طرح ادامه می یابد.
صالحی با اشاره به فعالیت های گسترده و متنوع در این وزارتخانه، اظهار داشت : تقویت ظرفیت های مردمی فرهنگ و هنر یکی از اولویت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و ما باید با شکلی عمل کنیم که مردم به عنوان مخاطب اصلی فرهنگ و هنر در اولویت قرار گیرند.
وی تصریح ‌کرد: باید مردم را بیش از گذشته وارد عرصه فرهنگ و هنر کنیم تا سهم مردم ‌در منابع و اجرای طرح های فرهنگی‌ افزایش پیدا کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دولت ها، منبع پایداری برای بخش فرهنگ‌ و هنر نیستند، افزود: باید به افرادی که منابع مالی و یا فکری در بخش فرهنگی دارند به شکل یک‌ سرمایه نگاه و از ظرفیت های آنان برای کمک به فرهنگ و هنر استفاده کنیم.
صالحی ادامه داد: باید شاخص های ارزشیابی خود در منابع انسانی را تغییر دهیم و به افرادی که بیشترین منابع را جذب می کنند، توجه کنیم.و باید فرصت های بیشتری را برای کسب و کار فرهنگی ایجاد کنیم تا مردم از این ‌راه کسب در آمد کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر حوزه ای بنیادی است که منجر به توسعه اقتصادی و اجتماعی می شود، گفت:اگر زیر ساخت های فرهنگی به خوبی ساخته شود، امروز و آینده ایران اسلامی‌ به درستی توصیف و ترسیم می شود.
صالحی با اشاره به اینکه توسعه همه جانبه بدون شک بدون حضور اصحاب فرهنگ ‌و هنر اتفاق نمی افتد، گفت: کسانی که شرایط را برای اهالی فرهنگ فراهم می کنند کاری بسیار ارزشمند را انجام ‌می دهند.
وی تصریح کرد: حدود 6هزار نفر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار می کنند که نخستین بخش توسعه و زیر ساخت محسوب می شوند.
صالحی افزود: یکی از مشکلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده از حدود سه هزار نفر نیروی قراردادی است که بخشی از بودجه های توسعه ای برای پرداخت حقوق آنان پرداخت می شود و باید مشکل این نیروها را برطرف کنیم تا بتوانیم به واسطه رضایت های سازمانی و درونی به بخش فرهنگ و هنر کمک‌ کنیم.
صالحی همچنین در رابطه با تعیین تکلیف کارکنان این وزارتخانه گفت: تبدیل قراردادی به پیمانی کارکنان وزارت ارشاد در حال پیگیری است اما اعلام دقیق موضوع به پس از مشخص شدن مذاکرات موکول می کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: برنامه های این وزارتخانه و ادارات زیر مجموعه بر اساس کلان پروژه های در نظر گرفته شده، اجرایی خواهد شد.
صالحی با اشاره به اینکه در بودجه امسال، برنامه های استانی وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی حداکثری شدند، توضیح داد: باید در اجرای پروژه های مختلف و تخصیص اعتبارات عدالت استانی را در نظر ‌بگیریم و اعتبارات را در تهران متمرکز نکنیم.
وی افزود: با توجه به محدودیت منابع باید از این اعتبارات به نحو مطلوبی استفاده کرد.
صالحی به انعقاد قرارداد با استانداری ها اشاره کرد و گفت: این ‌قراردادها، بودجه های وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی برای اجرای طرح ها را افزایش می دهد.
وی در رابطه به رفاه و معیشت کارکنان نیز اظهار کرد: ما از حداکثر مزایایی که بتوانیم جذب کنیم استفاده خواهیم کرد تا به کارکنان کمک شود.
صالحی به افزایش حقوق کارمندان دولت، ادامه داد: تلاش های انجام شده به منظور کمک ‌به کارکنان در دولت تدبیر و امید تلاشی کم ‌نظیر بود اما نباید فراموش کرد که منابع دولت نیز محدود است.
وی گفت: باید از قانون به منظور افزایش حقوق کارمندان استفاده حداکثری داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفری 2 روزه یکشنبه شب وارد استان کرمانشاه شد و حضور در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان، امضای تفاهم نامه همکاری، بازدید از چند مجتمع فرهنگی و هنری، دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان های شرق استان در صحنه، دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر کرمانشاه و نشست مطبوعاتی از جمله برنامه های اوست.
7445‎/3033 /1354

انتهای پیام /*