اکبر نصراللهی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: راهبردی که رسانه‌ها در قبال رویدادها می توانند داشته باشند انکار، سکوت، کوچک نمایی، بزرگ نمایی یا واقع نمایی است که معمولا بسته به سیاستها و مالکیتی که دارند و با توجه به منافع خود یکی از این راهبردها را در مواجهه با رویداد بر می گزینند.
وی افزود: رسانه‌ها موظفند برای کمک به مردم در تصمیم گیری درست در مواقع حساس، صرف نظر از تعلقات سیاسی، جناحی، ملی و صنفی سعی کنند وقایع را آنگونه که هست بیان کرده و بازتاب و پوشش دهند.
استاد علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اما در شرایطی که دشمنان برخلاف توافقات و قوانین بین المللی با طرح موضوعات منفی امنیت جامعه و امید مردم را هدف قرار داده اند نباید برای جذب مخاطبان راهبرد بزرگنمایی برخی مشکلات و حمله به یکدیگر برای بهره برداری سیاسی را اتخاذ کرد.
به گفته نویسنده کتاب «مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه‌های حرفه ای»، برجسته کردن مشکلات و وقایع منفی بدون ارائه راهکارهای خروج از آن، غیر مسئولانه و کمک به آمریکا برای ضربه زدن به امنیت اقتصادی و روحی و روانی مردم است.
نصراللهی افزود: در شرایط کنونی که آمریکا با اتخاذ راهبرد پمپاژ تنش و نا امیدی، امنیت اقتصادی ایران را هدف قرار داده است، رسانه های مسئول و مردمی باید استراتژی پمپاژ آرامش و امید و ارائه راهکار برای خروج از شرایط جدید را در دستور کار خود قرار دهند.

**پیش بینی سناریوهای معتبر و عملیات مواجهه؛ رسالت رسانه‌ها
مولف کتاب «راهنمای پوشش خبری» افزود: رسانه‌های داخلی در شرایط کنونی ضمن بیان واقعیت و ایجاد آمادگی در مردم، لازم است اهداف و سناریوهای محتمل دشمن را پیش بینی و برای مواجهه با هر یک از سناریوهای آمریکا برنامه داشته باشند.
نصراللهی خاطرنشان کرد: هدف آمریکا در صورت خروج یا ماندن در برجام، ایجاد خلل در اقتصاد کشور و جنگ روانی است که از مدتها قبل شروع کرده و تا حدودی هم با کمک بعضی رسانه ها و کنشگران سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی به هدف خود رسیده است.

**شناسایی سوژه های امیدبخش داخلی و برملایی خلف وعده های آمریکا
استاد علوم ارتباطات، یکی از وظایف رسانه‌ها در شرایط کنونی را شناسایی سوژه های امیدبخش و پرداختن به آنها به منظور ایجاد آرامش در کشور یاد کرد.
نصراللهی گفت: یکی از حالات احتمالی، برگشت به سالهای قبل از برجام است با این تفاوت که ایران به تمام دنیا فهماند کشوری قانونمند است و به تعهدات بین المللی تمکین می کند.
وی گفت: علاوه بر این ایران با برجام و پایبندی به آن تصویر منفی را که رسانه‌های غربی به ویژه آمریکایی ها از ایران ساخته بودند، تصحیح و تصویر واقعی آمریکایی را برملا کرد.
استاد علوم ارتباطات خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید این خط را دنبال و خلف وعده و اقدامات آمریکا در زمینه بر هم زدن توافقات بین المللی را برملا کنند.

**معرفی اقتصاد مقاومتی و راههای مکمل و جایگزین به عنوان چاره کار
نصراللهی گفت: رسالت دیگر رسانه‌ها در شرایط کنونی ترسیم این وضعیت برای مردم است که اقتصاد مقاومتی چاره کار است و باید به توانمندی دانشمندان و جوانان خود متکی باشند.
وی افزود: رسانه‌ها باید ضمن مصاحبه با کارشناسان و متخصصان راههای جایگزین، مکمل و برون رفت و خروج از این وضعیت را به مردم نشان داده و بازنمایی کنند تا مردم تصور نکنند تنها راه ادامه حیات و زندگی، پذیرش شرایط ناعادلانه آمریکایی است.

**بازگویی سوابق تاریخی مواجهه هوشمندانه با بحران های گذشته
نصراللهی گفت: علاوه بر این باید سوابق تاریخی مواجهه هنرمندانه، هوشمندانه و موفقیت آمیز ایرانیان با بحران های قبلی را که عمدتا کشورهای غربی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی برای ایران ایجاد کرده بودند همانند تحریم ها و جنگ تحمیلی را بازتولید و شرایط سخت گذشته و تجربه موفق خروج از آنها را به مردم بازگو و یادآوری کنند.
استاد حوزه ارتباطات، وضعیت کنونی را به دلیل اثبات صلح جویی و پایبندی ایران به مقررات بین المللی، مثبت تر از گذشته ارزیابی کرد و گفت: رسانه‌ها ضمن بیان این وضعیت در عین واقع نمایی و بهره گیری از تجربیات موفق گذشته، آمادگی خروج از شرایط سخت احتمالی را در مردم ایجاد و راه های آن را اطلاع رسانی کنند.
نصراللهی تصریح کرد: رسانه‌ها باید دقت کنند به دنبال بیشتر دیده شدن رسانه و توجه به اخبار منفی، جعلی و نادرست و بزرگ نمایی برخی مشکلات و وضعیت جدید نباشند و باعث نا امیدی بخشی از مردم نشوند.
وی گفت: این هم یک گردنه مسیر و مانعی است که یقینا با لطف خدا و تدبیر و مقاومت مردم و مسئولان با موفقیت پشت سر گذاشته خواهد شد و می تواند تجربه ای ارزشمند برای خود مردم و درس عبرتی برای همگان در اثبات غیر قابل اعتماد و محور شرارت بودن آمریکا باشد.
استاد علوم ارتباطات خاطرنشان کرد: ایران در برجام خوب عمل کرد و همه جوانب را سنجید و کسی که در خروج از برجام با وجود سود کوتاه مدت و ایجاد تلاطم های زودگذر زیان می برد، آمریکاست چون مسئولان و مردم ما راه خود را پیدا خواهند کرد.
وی با هشدار به رسانه‌ها و جناح های سیاسی در بهره برداری سیاسی احتمالی از این شرایط گفت: برجام، نتیجه تصمیم یک فرد یا قوه و جناح نبود بنابراین نباید به جای حفظ وحدت و توجه به امنیت ملی و ارائه راهکار برای مقابله با آمریکا، با پوشش اخبار منفی و حمله به یکدیگر مشکلات ناشی از خلف وعده آمریکایی را متوجه فرد یا جناح خاصی کرد.
به گزارش ایرنا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین المللی با مبنای لغو تحریم‌های ایران در مقابل پذیرش برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران بنا شده است که در تاریخ 14 ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت.
این مذاکرات سخت و نفس گیر پس از 22 ماه در تیرماه 94 به توافق تاریخی انجامید و اجرای آن در دی ماه هماآن سال کلید خورد و تا پایان سال 95 روند رو به جلوی اجرایی سازی طرح جامع اقدام مشترک ادامه یافت.
درحالی‌ که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دائما پایبندی ایران به تعهدات خود مطابق برجام را تایید کرده است، ترامپ به مخالفت خود با این توافق ادامه داده و مدعی است، باید به علت مسائل موشکی و حقوق بشر که ارتباطی با برجام ندارد بار دیگر تحریم‌های علیه ایران اجرایی شود.
ترامپ در دوازدهم ژانویه 2018 اعلام کرد اگر کنگره و طرف‌های اروپایی آنچه را که او «نواقص فاجعه‌بار» برجام می‌نامد، اصلاح نکنند ایالات‌ متحده از این توافق خارج خواهد شد.
رییس جمهوری آمریکا قرار است تصمیم خود را درباره تمدید تعلیق تحریم ها و ادامه اجرای برجام، 22 اردیبهشت امسال اعلام کند و این در شرایطی است که دیگر طرف های توافق به تلاش های خود برای حفظ برجام ادامه می دهند.
فراهنگ**3009**1055

انتهای پیام /*