به گزارش روز سه شنبه ایرنا از انجمن جراحان ارتوپدی ایران، دکتر رضا شهریار کامرانی گفت: جوش خوردگی اولیه در شکستگی انگشت و کف دست حدود یک تا دو هفته زمان می برد و جوش خوردن کامل این بخش های بدن برخلاف سایر قسمت ها سه تا چهار هفته زمان نیاز دارد.
وی با اشاره به برخی اشتباهات شایع در تشخیص و درمان جراحی دست و راه‌های جلوگیری از آن اظهار داشت: تاخیر یک تا دو هفته‌ای در درمان باعث ایجاد عوارضی می شود که ممکن است برای رفع آن نیاز به جراحی باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص رعایت نکردن ایمنی کار گفت: این مساله علاوه بر این که ممکن است ضایعات دست را به همراه داشته باشد، روزهای خروج کارگران از کار را افزایش می دهد و هزینه‌های نظام سلامت را بیشتر می‌کند که در صورت عدم توجه به درمان به موقع نیز روزهای بیکاری کارگران بیشتر می شود.
کامرانی با بیان اینکه شکستگی‌های انگشت و کف دست همچنین دررفتگی‌های انگشت از شایعترین مشکلات مربوط به دست به ویژه در تروما و تصادفات به شمار می‌رود، افزود: بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مشکل آنها خود به خود و به مرور زمان حل می‌شود؛ در صورتی که عدم مراجعه بیماران به پزشک سبب می‌شود که یک ضایعه ساده و قابل درمان به یک مساله غیرقابل درمان و پیچیده تبدیل شود.
وی گفت: کنده‌ شدن تاندون خم کننده عمقی انگشت، شاید در معاینات اولیه چندان مهم به نظر نرسد ولی این مساله در صورت عدم توجه سبب بروز مشکلاتی مانند عدم حرکت بند آخر انگشت می‌شود. همچنین عدم توجه به ضایعات مفصل فوقانی انگشت به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد، سبب عوارض زیادی برای بیمار شده و ممکن است ضرورت انجام جراحی را به همراه داشته باشد.
کامرانی با بیان اینکه پزشکان عمومی و برخی از متخصصان ارتوپدی در اورژانس خط اول درمان بیماران به دلیل ضایعات دست ناشی از تروما هستند، افزود: گاهی ضایعات انگشت از چشم پزشکان دور می‌ماند؛ برخی از متخصصان رادیولوژی به جای عکس نیمرخ واقعی، عکس مایل می‌گیرند تا استخوان کف دست و انگشتان روی هم همپوشانی نشده و به تشخیص کمک شود اما همین کار می تواند مشکلات انگشتان به خصوص دررفتگی و نیمه دررفتگی های مفاصل را از چشم دور نگاه دارد.
علمی**1834**2017

انتهای پیام /*