«شهناز یاری» در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا درباره اظهارات اخیر مسئولان فدراسیون فوتبال مبنی بر حذف تیم زیر 17 دختران ایران از المپیک 2018 آرژانتین و اعزام تیم فوتسال پسران، گفت: اعلام این موضوع خیلی زود بود و می شد تا 15 مرداد ماه صبر کرد.
وی با اشاره به آغاز فعالیت های خود در تیم فوتسال دختران زیر 17 سال از 2 سال و نیم قبل، گفت: من از مرداد ماه 1394 فعالیت های خود را با استعدادیابی در استان ها، تماشای مسابقات آموزش و پرورش و لیگ جوانان و نوجوانان آغاز کردم، اعزام نکردن تیم دختران دور از انصاف است.
سرمربی تیم فوتسال دختران زیر 17 سال ادامه داد: من نمی گویم که تیم پسران اعزام نشود، بلکه ما خواهان استفاده از کُرسی «علی کفاشیان» در کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) و رایزنی مسئولان فدراسیون هستیم تا هر دو تیم به المپیک زیر 17 سال اعزام شوند.
وی شرایط تیم دختران زیر 17 سال را خوب توصیف کرد و افزود: با توجه به اینکه از تکرار قهرمانی تیم فوتسال بانوان در قهرمانی آسیا اطمینان داشتیم، به طور جدی تمرینات و اردوهای دختران را برای بازی های المپیک آرژانتین پیگیری کردیم.
یاری درباره اینکه آیا از ابتدا قرار بود که هر دو تیم فوتسال پسران و دختران اعزام شوند یا خیر، گفت: کفاشیان به ما گفت که شما اول سهمیه حضور در بازی های المپیک آرژانتین را کسب کنید و بعد از آن تصمیم گیری خواهیم کرد، اما امروز در حالی که تنها 6 ماه از تشکیل تیم پسران زیر 17 سال می گذرد، می گویند دختران باید حذف شوند.
سرمربی تیم فوتسال دختران زیر 17 سال اظهار داشت: فوتسال بانوان 2 دوره است که با اقتدار قهرمان آسیا می شود و چرا باید این حق و شانس از ما گرفته شود که در بازی های المپیک حضور نداشته باشیم؟
یاری با اشاره به دیگر تیم های فوتسال دختران حاضر در المپیک آرژانتین و مقایسه آنها با تیم های بخش پسران گفت: در بین تیم های حاضر در بخش دختران، تیم های اسپانیا و پرتغال شانس سکو دارند و سایر تیم ها مانند ژاپن، ونزوئلا و نیجریه قوی تر از ما نیستند، اما در بخش پسران تیم های قدرتمندی مانند آرژانتین، ایتالیا و اسپانیا حضور دارند و شانس پسران از دختران برای کسب مقام کمتر است.
وی اعزام نکردن تیم دختران را به دلایل مالی رد کرد، گفت: امکان اینکه در هر دو بخش بتوانیم تیم های فوتسال را به این مسابقات اعزام کنیم، وجود دارد و می توان مجوز آن را گرفت.
به گفته یاری، در صورتی که تیم فوتسال دختران ایران به المپیک اعزام نشود، با توجه به حضور ژاپن در این دوره، تیم تایلند به عنوان تیم سوم آسیا باید اعزام شود. با این حال از آن جایی که تیم پسران تایلند خود جایگزین عراق شده که به دلیل تقلب حذف شده، لذا تایلند اعزام نخواهد شد و تیم چهارم آسیا یعنی ویتنام این شانس را خواهد داشت. ولی ویتنام، تیم زیر 17 سال ندارد و می توان با رایزنی دختران ایران را همراه با پسران به بازی های المپیک زیر 17 سال اعزام کرد.
سرمربی تیم فوتسال دختران با انتقاد از حمایت نکردن از ورزش دختران گفت: تیم دختران همیشه با وجود تمامی کاستی ها در اعزام ها موفق بوده است، چرا از فرصت المپیک برای نمایش حضور دختران با حجاب استفاده نکنیم؟
یاری ادامه داد: همیشه در اعزام ها تیم های پسران و مردان اولویت داشته اند و خواسته ما این است که دست کم برای این دوره از بازی ها اجازه دهند، تیم دختران هم اعزام شود.
وی تاکید کرد: کفاشیان نایب رئیس ای اف سی و رئیس کمیته فوتسال، علی تارقلی زاده رئیس کمیته توسعه فوتسال آسیا و لیلا صوفی زاده، نایب رئیس سوم فدراسیون و رئیس کمیته بانوان به ما قول دادند که از هیچ تلاشی برای اعزام تیم دختران فوتسال دریغ نکنند و خواسته ما عمل به این وعده است.
سومین دوره بازیهای المپیک جوانان 2018 ، فصل پاییز در آرژانتین برگزار می شود. 2 دوره قبلی این بازی‌ها در سنگاپور و «نانجینگ» چین برگزار شده است. علاوه بر 28 رشته ورزشی شرکت‌ کننده در المپیک تابستانی که در بازی‌های جوانان نیز حضور دارند، رشته های ژیمناستیک آکروباتیک، فوتسال و بسکتبال 3 در 3 نیز در المپیک جوانان حضور دارند.
ورزشی**9129**1293**1584

انتهای پیام /*