به گزارش ایرنا، پروانه سلحشوری شامگاه شنبه در جشن یکسالی کمیته بانوان دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: هم اکنون توجه به مسائل اجتماعی و پرداختن به آنها در جامعه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که این موضوع باید بیش از گذشته مورد توجه متولیان و مسئولان قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: گسستگی های جامعه در حال افزایش بوده و در این میان اگر کنشگران اجتماعی جوانان را با مسئولیت های محوله آشنا نکنند، این گسست ها بیشتر شده و درنهایت جدایی ها سریع رخ می دهد.
سلحشوری ادامه داد: تا پایان برنامه ششم توسعه میانگین طلاق به میزان 10 درصد کاهش خواهد یافت و این در حالی است که تنها با بخشنامه و دستور نمی توان آسیب های اجتماعی را کاهش داد و بحث توانمندی اجتماعی افراد و تعهد افراد به تشکیل زندگی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: دانشجویان پزشکی جزو نخبگان جامعه بوده و کمتر به مسائل سیاسی می پردازند، اما به اقتضای شغل، مسئولیت اجتماعی و فرهنگی زیادی بر عهده دارند و از همه مهمتر بدلیل ارتباط نزدیک با مردم باید از درک بالایی برخوردار باشند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هم اکنون زنان و حتی مردان در جامعه قابلیت و ظرفیت های مختلفی دارند تا بتوانند کارهای متعددی را انجام دهند که در این میان توانمندشدن ابعاد مختلفی دارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بعد روانشناختی خودباوری، اعتماد و عزت نفس و حتی خود ارزشمندی مولفه هایی هستند که توانمندی روانشناختی افراد را نشان می دهد و از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی اظهار کرد: متاسفانه به لحاظ پایه ای در این بخش مشکلاتی وجود دارد و حتی دختران جامعه ما به خود باوری لازم نرسیده اند که هم اکنون موقعیت های مختلفی در اختیار انها قرار گرفته و می توانند از آن استفاده مطلوبی داشته باشند.
سلحشوری یادآوری کرد: به تازگی مصوبه ای در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که بر منع بکارگیری بازنشستگان دلالت داشت و با تحقق آن فضای اشتغال برای جوانان مهیا خواهد شد.

*** 6 درصد صندلی مجلس به زنان اختصاص دارد
رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ایران در ارتباط با پرسش دانشجویی گفت: به لخاظ قانونی در حقوق زنان مشکلات عدیده ای وجود دارد و تنها 6 درصد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را زنان تشکیل می دهند.
وی اظهار کرد: زنان ایرانی در جامعه حضوری فعال ندارند و چگونه انتظار می رود قانون این قشر دچار تغییر شود که البته با حضور در فراکسیون زنان تلاش شده مطالبات زنان مطرح شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر این اساس در برنامه ششم توسعه بحث عدالت جنسیتی گنجانده و بر مبنای آن شاخص هایی تعریف شده که این شکاف جنسیتی در کشور کاهش خواهد یافت.
وی در پاسخ به پرسشی پیرامون موضوع گشت ارشاد و انتشار آن در فضای مجازی نیز گفت: در این واقعه حتی وزیر کشور به صراحت گفت که کار ناشایستی شده و فرد خاطی باید تعلیق شود و بدنبال آن واکنش نمایندگان و مسئولان را به همراه داشت که می توان گفت آن حرکت قابل دفاع نبود.

*** زنان در وزارت علوم حضور فعالی ندارند
رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ایران ادامه داد: بحث مطالبه حضور وزیر زن در فراکسیون مجلس مطرح و در این راستا همایش های مختلفی برگزار شد.
وی اظهار کرد: هم اکنون این اقدامات موجب شد معاونت های بیشتر وزارتخانه به دست زنان سپرده شود ،اما با وجود کارهای انجام گرفته انتظارات این بخش براورده نشده و دراین میان وزیر بهداشت نیز اولین رئیس دانشگاه علوم پزشکی کشور را از جامعه زنان انتخاب کردند.
سلحشوری افزود: انتظار می رود حضور زنان در وزارتخانه هایی مانند آموزش و پرورش که 70 درصد بدنه این وزارتخانه را تشکیلی می دهند افزایش یابد، اما از طرفی دیگر در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز فرصتی به زنان داده نشده است.
وی همچنین در ارتباط با حجاب زنان نیز گفت: همه افراد به رعایت قانون کشور ملزم هستند و تا زمانی که این قانون وجود دارد تبعیت از آن برای همگان الزامی است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخاب حجاب در زنان معنای زیادی دارد و در صورتی که مطالبات زنان بیشتر مطرح و در کنار ان مشکلات آنان برطرف شود و به جایگاه واقعی برسند؛ اینگونه مسائل نیز در جای خود بحث و بررسی خواهد شد.
7320/8068

انتهای پیام /*