سیدرضا موسوی‌نیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: با نگاه تاریخی و تطبیقی به جریانات یک قرن گذشته می بینیم که ایران همواره با تهدیدهای جدی قدرت های بزرگ طی جنگهای جهانی اول و دوم و جنگ تحمیلی عراق مواجه بوده و مشکلات آنها را پشت سر گذاشته است.
وی افزود: یک الگوی مشترک در تاریخ ایران به ما می گوید هر موقع کشور شاهد انسجام داخلی بوده و این انسجام و همدلی میان دولت به مفهوم حاکمیت و ملت وجود داشته است، به پیروزی رسیده ایم.
استاد روابط بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی علامه طباطبایی افزود: تجربه نشان می دهد وقتی جامعه ایرانی خودش را یک خانواده فرض کند و قواعدی که در یک خانواده حاکم است در جامعه نیز حاکم باشد، ساختار قدرت و انسجام داخلی باعث می شود ایران در برابر تهدیدهای خارجی، به صورت موثری عمل و رفتار کند.
موسوی نیا ادامه داد: در مقابل، در طول تاریخ هر زمان دچار شکاف سیاسی درون حاکمیت یا میان حاکمیت و مردم شده ایم، ایران در مقابل قدرت های خارجی آسیب پذیر بوده است.
نویسنده کتاب «رئالیسم ایرانی» گفت: در دوران قاجار و دور اول و دوم جنگ با روسیه به لحاظ نظامی به روسها برتری داشتیم اما اختلاف فرماندهان داخلی، حسادت ها و رقابت های نخبگان سیاسی به مهمترین عامل شکستهای ما در جنگ های ایران و روسیه تبدیل شد.
موسوی نیا افزود: نقطه مقابل این امر در دفاع مقدس قابل مشاهده است که ظاهرا ایران باید بر روی کاغذ بازنده جنگ می بود، اگر ایران توانست مقاومت کند و در برابر رژیم صدام قطعنامه 598 که عزت ایران در آن لحاظ شده بود، را از شورای امینت گرفت به واسطه انسجام داخلی و همدلی دهه 60 بود.
استاد روابط بین الملل افزود: الان هم تهدید آمریکا علیه ایران حتی به صورت نظامی بسیار جدی تر از گذشته است و تنها ابزار موثری که در مقابل این تهدیدها برای ایران وجود دارد همین انسجام و وحدت داخلی از طرف دولت و ملت است.
وی تاکید کرد: مردم باید مسئولان را دلسوز خود بدانند، مسئولان هم به مردم اعتماد داشته باشند چراکه این رابطه متقابل باعث ایجاد انسجام می شود.
موسوی نیا ادامه داد: پاشنه آشیل دولت، نظمی است که می خواهد در حوزه ارزی ایجاد کند و موفقیت در این کار، برگ برنده و نشانگر توانمندی دولت در مدیریت بحران ها خواهد بود.
وی افزود: درصورت مدیریت بحران ارز به صورت قانونمند و منظم، بسیاری از ذهنیت ها مثبت می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، رسانه ها را پلی میان حاکمیت و مردم خواند و تاکید کرد: رسانه ها به دلیل اینکه مطالبه گر حقوق و خواسته های مردم هستند، حتی بیشتر باید به سمت مردم باشند.
وی خاطرنشان کرد: کار رسانه این است که بر اساس سیاستهای خود یک سری اخبار را برجسته کرده و برخی اخبار را در حاشیه قرار دهد اما در مجموع وظیفه میانگین رسانه ها این است که در عین واقع نمایی به مردم امید بدهند.
موسوی نیا تاکید کرد: در مورد تحریم های احتمالی که شاید متوجه ایرانیان بشود یک مشکل، خود تحریم هاست که اگر اتفاق بیفتد ما با محدودیت های جدی در عرصه تجاری بانکی و بیمه ای مواجه خواهیم بود و بحث مهم دیگر مولفه های روانی است که نمود آن در نوسانات نرخ ارز و دلار مشاهده می شود.
استاد روابط بین الملل تصریح کرد: رسانه ها مهمترین نقش را در آرام کردن این فضای روانی و جلوگیری از حادتر شدن این بحران برعهده دارند.
به گزارش ایرنا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین المللی با مبنای لغو تحریم‌های ایران در مقابل پذیرش برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران بنا شده است که در تاریخ 14 ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت.
این مذاکرات سخت و نفس گیر پس از 22 ماه در تیرماه 94 به توافق تاریخی انجامید و اجرای آن در دی ماه همان سال کلید خورد و تا پایان سال 95 روند رو به جلوی اجرایی سازی طرح جامع اقدام مشترک ادامه یافت.
در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی، دائما پایبندی ایران به تعهدات خود مطابق برجام را تایید کرده است، ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به مخالفت خود با این توافق ادامه داده و مدتی است باید به بهانه مسائل موشکی و حقوق بشر که ارتباطی با برجام ندارد، ادامه این توافق بین المللی را با اما و اگر روبه رو کرده است.
رئیس جمهوری آمریکا، دوازدهم ژانویه 2018 اعلام کرد اگر کنگره و طرفهای اروپایی آنچه را که او «نواقص فاجعه بار» برجام می نامد، اصلاح نکنند ایالات متحده از این توافق خارج خواهد شد.
ترامپ قرار بود تصمیم خود درباره ماندن و یا خروج از توافق هسته ای را 22 اردیبهشت ماه اعلام کند، اما به یکباره و در پیام توئیتی که شب گذشته ارسال کرد، از اعلام تصمیم خود در روز سه شنبه 18 اردیبهشت (حدود ساعت 22 امشب به وقت تهران) خبر داد.
فراهنگ **3009**1055

انتهای پیام /*