به گزارش امروز پنجشنبه ایرنا، جشن پیروزی در جنگ دوم جهانی یا «پرازدنیک پابدا» به روسی، در روز هشتم ماه می سال 1945 (18 اردیبهشت 1324) به دستور هیات عالی شورای اتحاد پیشین جماهیر شوروی تصویب شد و تا سال 1965 (1344) یک روز کاری بود، اما از آن تاریخ با تصویب هیات عالی شورای این کشور، به تعطیل رسمی تبدیل شد.
در این روز در شهرهای مختلف روسیه رژه واحدهای نظامی برگزار می شود و در مسکو نیز رژه نیروهای مسلح تبدیل به نمایشگاهی برای نشان دادن تازه ترین توانمندی های نظامی روسیه در میدان سرخ شده ضمن اینکه این مراسم با تشریفات فراوانی برگزار می شود و رئیس جمهوری روسیه در این روز پس از عبور آخرین تجهیزات نظامی زمینی و هوایی این کشور، به میان فرماندهان و قهرمانان نظامی می رود و با آنها که تعدادشان از صدها نفر بیشتر است، دیدار و گفت وگو می کند.
پس از این مراسم راهپیمایی برگزار می شود و طبق گزارش رسانه های روسیه، امسال بیش از یک میلیون نفر از شهروندان مسکو در راهپیمایی این روز شرکت کردند.
بسیاری از جوانان حاضر در این مراسم، تصاویر والدین پدربزرگ ها یا مادربزرگ های خود را در دست داشتند که بسیاری از آنان را هرگز ندیده بودند.
آتش بازی در شب 9 می (19 اردیبهشت) پایان بخش این جشن ها در نقاط مختلف روسیه است.

** آغاز جنگ جهانی برای روس ها
جنگ جهانی دوم برای اتحاد جماهیر پیشین شوروی از سال 1941 (1320) یعنی دو سال دیرتر از سایر کشورهای شرکت کننده در این نبرد آغاز شد و سرانجام هشتم ماه می 1945 با بیانیه کاپیتولاسیون یا تسلیم بدون قید و شرط آلمان در برلین پایان یافت، اما از آنجا که در مسکو ساعت اوایل بامداد روز 9 می بود، روس ها از آن زمان تاکنون این تاریخ را روز پیروزی بر آلمان نازی محسوب می کنند.
جنگ دوم جهانی از سال 1939 در اروپا آغاز شد، اما این جنگ که روس ها از آن به عنوان جنگ کبیر میهنی یاد می کنند از روز 22 ماه ژوئن سال 1941 با حمله نیروهای آلمان نازی به اتحاد جماهیر شوروی آغاز می شود.
در تاریخ آمده است نیروهای آلمان نازی ساعت چهار روز 22 ماه ژوئن با عبور از مرز لهستان در مرز بلاروس به شهر مرزی برست حمله کردند.
روس ها معتقدند در لحظه آغاز جنگ، آلمان از امکانات اقتصادی و نظامی کشورهایی که فتح کرده بود، برخوردار بود و جمعیتی برابر با 290 میلیون نفر داشت، در حالی که جمعیت اتحاد جماهیر شوروی 170 میلیون و 600 هزار نفر بود.
هیتلر رهبر آلمان نازی برای تصرف شوروی، عملیات نظامی به نام بارباروس را به اجرا درآورد.
در آن زمان، نیروی نظامی و مجهز آلمان قصد داشت اتحاد شوروی را ظرف یک ماه و نیم فتح کند.
با توجه به اینکه نیروهای آلمان نازی در مراحل اول جنگ، از برتری‌های اقتصادی و نظامی برخوردار بودند، توانستند در ماه های نخست تا مسافت عمیقی در خاک شوروی پیش بروند، به طوری که لنینگراد (سن پترزبورگ امروزی) را به محاصره درآوردند و خود را به مسکو نزدیک کردند و سپس به سمت رود ولگا رفتند تا قفقاز را فتح کنند.
آدولف هیتلر رهبر وقت آلمان نازی در فرمانی دستور داد که مقدمات برای حمله به شوروی به طور فوق محرمانه فراهم شود تا استالین رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی که تا آن زمان تنها دوست اروپایی هیتلر محسوب می شد، غافلگیر شود.
این تدبیر باعث شد که حتی در روز 22 ماه ژوئن سال 1941 نیز که هواپیماهای آلمانی صدها هواپیمای شوروی را با بمباران فرودگاه ها نابود و واحدهای زمینی خود را از مرز شوروی عبور دادند، استالین سخنان فرماندهان نظامی خود را به زحمت باور کند.
آلمان نازی برای حمله به شوروی در سال 1941 چهار گروه نظامی شامل 157 لشکر و 12 تیپ اختصاص داد.
برلین در طول جنگ 11 لشکر و یک تیپ دیگر برای پیروزی بر ارتش سرخ به جبهه های شوروی اعزام کرد.

** آغاز شکست های ارتش آلمان و پیشروی شوروی
روس ها معتقدند که ارتش آلمان نازی در حمله به شوروی بسیار بی رحمانه عمل می کرد و به آنان به چشم برده می نگریست در حالی که با سایر ملت های اروپایی رفتار نرم تری داشت.
بر اساس همین روایت، نیروهای آلمانی پس از حمله به شهرهای اتحاد پیشین جماهیر شوروی، بسیاری از مردم را تیرباران و بسیاری از شهرها را به آتش کشیدند.
اما جنگ جهانی دوم روی دیگر خود را به آلمان ها نشان داد و از آغاز سال 1942(دی ماه) شکست های ارتش آلمان آغاز شد به گونه ای که نیروهای ارتش شوروی، واحدهای ارتش آلمان نازی را در عملیاتی با عنوان استالینگراد، رفع محاصره لنینگراد و نبرد زرهی کورسک زمینگیر کرده و به بدنه ارتش آلمان ضربات جبران ناپذیری وارد کردند.

** درخواست هایی که از سوی آمریکا و انگلیس رد شد
در منابع تاریخی روس ها آمده است که آمریکا و انگلیس درخواست رهبر وقت شوروی برای گشودن جبهه در شرق علیه آلمان نازی را نپذیرفتند و نیروهای متفقین فقط در اواخر جنگ (حدود یک سال مانده به پایان جنگ) در منطقه نورماندی فرانسه نیرو پیاده کردند و به صورت گسترده با ارتش آلمان نازی روبرو شدند.
بسیاری از کارشناسان روس بر این باورند که فرانکلین روزولت رئیس جمهوری وقت آمریکا و وینستون چرچیل نخست وزیر وقت انگلیس عمدا در عملیات علیه ارتش آلمان نازی تعلل می کردند تا دو طرف این جنگ در شرق اروپا (ارتش شوروی و آلمان نازی) به شدت تضعیف شوند.
شاید به همین دلیل است که شوروی در جنگ دوم جهانی چند برابر انگلیس، آمریکا و حتی آلمان نازی تلفات انسانی داشت و در مجموع حدود 27 میلیون تبعه از اقوام مختلف این کشور در آن زمان، در جنگ با آلمان نازی کشته شدند.
جنگ جهانی دوم بسیاری از کشورهای جهان از جمله تمامی ابرقدرت‌های روز را درگیر خود کرد و به گسترده‌ترین جنگ جهانی تاریخ بشر تبدیل شد که طی آن بیش از 100 میلیون نفر از 30 کشور به صورت مستقیم در آن جنگیدند.
در طول این جنگ که حالت یک جنگ تمام عیار به خود گرفته بود، کشورهای مختلف تمامی توان اقتصادی، صنعتی و علمی خود را صرف جنگ کردند تا حدی که تفاوتی بین منابع نظامی و غیرنظامی در آن نبود.
این جنگ همچنین باعث کشتار جمعی غیرنظامیان و بمباران‌های راهبردی نابودکننده گسترده علیه مقاصد صنعتی و مراکز تمرکز مردم شد و در طول آن بیش از 70 میلیون نفر کشته شدند تا خونین‌ترین درگیری انسان در طول تاریخ بشریت نام بگیرد.
رهبران فعلی روسیه تلاش زیادی می کنند که میراث پیروزی اتحاد پیشین جماهیر شوروی در جنگ دوم جهانی را حفظ کنند و به گفته خود از تحریف واقعیت های جنگ دوم جهانی بویژه در یک ردیف قرار دادن آلمان نازی با حکومت شوروی و محکوم کردن یکسان آنها مقابله کنند.
دولت روسیه برای این منظور در سال های اخیر برنامه ریزی گسترده ای کرده است و در چارچوب برنامه های جشن پیروزی در جنگ دوم جهانی، تمام تلاش های ممکن برای حفظ این روز و دفاع از ارزش های ملی و گرامیداشت یاد کشته شدگان در نبردهای مختلف با آلمان نازی را بکار می گیرد.
شاید به همین دلیل است که ولادیمیر پوتین دیروز در مراسم روز پیروزی در میدان سرخ به کنایه گفت که متاسفانه امروز در اروپا شاهد تحریف واقعیت های جنگ دوم جهانی هستیم، وظیفه ما دفاع از واقعیت ها و حفظ آن است، همیشه افتخار می کنیم که مردم روسیه در برابر دشمن تعظیم نکردند در حالی که برخی کشورهای اروپایی ترجیح دادند با آلمان نازی همکاری کنند.
اروپام*391** 1346*1275

انتهای پیام /*