به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در چرخه اقتصادی تولید و عرضه، دولت و سازمان های حمایتی، تولیدکنندگان و مردم، سه ضلع مثلثی هستند که هریک وظیفه ای بر عهده دارند. دولت ها با حمایت و ایجاد زیرساخت ها، تولیدکنندگان با ارتقای کیفیت و مردم با خرید کالاهای داخلی چرخ های اقتصاد و خودکفایی در تولید را به حرکت درخواهند آورد.
این نکته قابل توجه است که وجود شرکت های تولیدکننده کالاهای کیفی در حوزه های مختلف اقتصادی بارقه های امید استقلال، خودکفایی و گسترش صادرات را بیش از بیش تقویت می کند در عین حال که شرکت های تولیدی داخل و موفق در عرصه صادرات ، الگوی مناسبی برای سایر تولیدکنندگان در جذب بازارهای داخلی و خارجی خواهند بود.
نکته مقابل آن خروج سرمایه ملی، حمایت از تولیدات خارجی که به نوعی حمایت از نیروی کار آن سوی مرزهاست نه تنها بیکاری را تشدید می کند بلکه منجر به فلج شدن اقتصاد و از بین رفتن فرصت های شغلی برای نیروهای جوان آماده کار است .

** آفتِ کیفیتِ نامناسب و تنوع پایین بر جان کالاهای داخلی
نخستین عاملی که مصرف کنندگان را به سوی مصرف کالاهای خارجی سوق می دهد، کیفیت پایین کالاهای داخلی در مقایسه با نمونه های خارجی آن است. بسیاری از مصرف کنندگان در پاسخ به این پرسش که چرا کالاهای خارجی استفاده می کنند؟ پاسخ می دهند کالاهای خارجی کیفیت خوبی داشته و مدت زمان استفاده از آن ها طولانی تر است.
باید اذعان کرد که موارد بسیاری از تولیدات خارجی وجود دارند که به جهت کیفیت بالا توانسته اند به نوعی بازار مصرف کشور را در تصاحب خود بگیرند از این رو نخستین راهکار تغییر ذائقه مردم، افزایش کیفیت تولیدات داخلی است.
تولیدات داخلی باید کیفیتی مشابه ، نزدیک و حتی برتر از کالاهای خارجی داشته باشند. ارتقای کیفیت خدمات پس از فروش نیز مردم را به مصرف کالاهای ایرانی ترغیب خواهد کرد چرا که مصرف کننده با اطمینان از پشتیبانی کیفیت، کالا را خریداری خواهد کرد.
مسئله ای دیگر که نباید از نظر دور داشت این است که به جهت کم توجهی به تولیدات داخلی، مصرف کالاهای خارجی به شکلی بیمار گونه در میان برخی اقشار به ویژه جوانان ، طبقه متوسط و مرفه جامعه رواج یافته است به نحوی که گروهی از تولیدکنندگان داخلی را وادار به استفاده از برچسب خارجی بر روی تولید داخلی می کنند .
برخی تولیدکنندگان ناخواسته به پایداری فرهنگ نادرست گرایش به مصرف کالاهای خارجی کمک کرده و به تبلیغ نشان تجاری خارجی می پردازند در صورتی که اگر تولیدکننده، محصول کیفی خود را با نام ایرانی به فروش رساند و مشتریان از جنس و کیفیت آن راضی باشند، رفته رفته نشان تجاری او در کنار سایر برندهای خارجی مطرح خواهد شد .
در واکاوی ریشه های گرایش مردم به مصرف کالاهای خارجی با عامل تناسب قیمت با کیفیت در کالاهای ایرانی روبه رو می شویم؛ موضوعی که برای بسیاری از کالاهای ایرانی صدق نمی کند. فقدان تناسب میان قیمت کالاهای ایرانی و کیفیت عامل اقتصادی موثر بر گرایش به مصرف کالاهای خارجی است.
نکته دیگر اینکه بسیاری از کالاهای کیفی ایرانی به جهت هزینه تولید بالا از نظر مصرف کننده گران بوده و او ترجیح می دهد از نمونه های خارجی آن استفاده کند .

** مصرف کالاهای داخلی؛ ژست و پزِ اجتماعی
از مولفه های اقتصادی کیفیت، قیمت، تنوع و بسته بندی که بگذریم، به یک سد فرهنگی بزرگ در گرایش مردم به مصرف کالاهای ایرانی برمی خوریم؛ آن این است که برخی تصور می کنند با مصرف کالای خارجی جایگاه اجتماعی آنها ارتقا می یابد ، نگاهی سطحی و تخریب کننده اقتصاد کشور .
برخی مصرف کنندگان بدون توجه به کیفیت و کارایی کالای خارجی تنها به این گمان که مصرف کالای خارجی پایگاه اجتماعی و اقتصادی آنان را ارتقا خواهد داد و بر اعتبار اجتماعی آنان خواهد افزود، اقدام به خریداری آن می کنند حتی به قیمت اینکه مورد مصرفی برایشان نداشته باشد.
در سال های گذشته به مدد پایه گذاری اقتصاد داخلی در سال های 91 و 97 بر حمایت از تولید و کالاهای داخلی، فرهنگ نامناسب گرایش به مصرف کالاهای خارجی تا اندازه ای در جامعه تعدیل شد. شاید تا پیش از آن مردم از بیان اینکه کالاهای ایرانی خریداری یا مصرف می کنند امتناع می کردند اما اکنون شاهدیم که عده ای، مصرف و گرایش خود را به کالاهای ساخت داخل با افتخار بیان می کنند. این رویه نشان می دهد که ریشه کنی فرهنگ ناپسند مصرف کالاهای خارجی، امری دشوار نیست. تنها اندکی تبلیغ در رسانه های جمعی، فرهنگ سازی در حمایت از تولیدات داخل در کنار ارتقای کیفیت و تنوع این محصولات، به طور کلی بازار محصولات خارجی را کساد خواهد کرد.

**ضرورت ممانعت از ورود کالای غیرضرور
ممانعت از ورود کالاهای غیرضرور و دارای مشابه ایرانی به شرطی که تولیدکنندگان کیفیت را به تولیدات خود اضافه کنند، در سوق دادن مردم به مصرف کالاهای ایرانی نقش برجسته ای دارد.
تا زمانی که برخی کالاهای خارجی با پایین ترین کیفیت و ارزان ترین قیمت بازارهای داخلی را به قبضه خود درآورده باشند، کالای ایرانی هرچند با کیفیت مجال عرضه نخواهد یافت. از این رو کنترل واردات و محدود سازی آن به کالاهای ضرور و اصلی، از پایه های افزایش مصرف کالاهای داخلی خواهد بود.
و در پایان باید گفت تا زمانی که هر یک از سه ضلع دولت، تولیدکننده و مصرف کننده در راه حمایت و خرید کالای ایرانی گام برنداشته و وظایف خود را به درستی انجام ندهند، شعار «حمایت از کالای ایرانی» محقق نخواهد شد. افزایش کیفیت محصولات تولید داخل نیز جز با تقویت زیرساخت های تولیدی، افزایش حمایت های دولتی از تولیدکنندگان، رفع قوانین دست وپاگیر برای تولیدکنندگان، جذب سرمایه های داخلی و خارجی در بازار تولید داخل و تدوین بسته های تشویقی مالیات به دست نخواهد آمد.

** پژوهشم**9283**1601**

انتهای پیام /*