v

پروفسور محمدحسن کریمی نژاد صبح پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز متخصصان بالینی و آموزشی علم ژنتیک در ایران در سطح بسیار بالایی فعالیت داشته و نقش موثری در جلوگیری از نواقص مادرزادی دارند.
وی تاکید کرد: اگر ما موفق بشویم به مردم در زمینه بیماری ها و نواقص علم ژنتیک آگاهی و مشاوره های لازم را برسانیم، معلول و بیماری نخواهیم داشت.
پدر علم ژنتیک ایران توصیه کرد : خانواده ها نسبت به سلامت نوزاد و فرزندان خود توجه بیشتر داشته باشند، بویژه خانم های باردار حتما از آزمایشات ژنتیک که امروز در دسترس است، استفاده کنند.
وی ادامه داد : اگر تشخیص داده شد که جنین قبل از تولد دچار نقص ژنتیکی دارد، درمان ها و اقدامات لازم برای جلوگیری از تولد فرزند معلول انجام شود.
پروفسور کریمی نژاد تاکید کرد: با توجه به پیشرفت های علم ژنتیک و اطلاع خانواده ها از این مقوله، مشکلات ژنتیکی نسبت به سالهای گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: بمنظور جلوگیری از معلولیت ها اقدام به ساخت و بازگشایی مجتمع بنای 48 ستوان ماندگار در شهر کرمان کردیم تا مردم از امکانات موجود در این مرکز آگاه شوند و امیدواریم با کمک خیرین این مرکز به زودی تجهیز کامل شود.
وی با اشاره به فعالیت های چشمگیر علم ژنتیک در کرمان افزود: مسئولان و متخصصان علم ژنتیک و پزشکی کمک بسیار زیادی در برپایی این مرکز داشتند و حتما پیشرفت های بسیاری خوبی را در این زمینه شاهد خواهیم بود.
پروفسور کریمی نژاد بیان کرد: ایجاد مرکز آموزشی و بهداشتی بنای 48 ستون ماندگار در دنیا کم نظیر است و هدف ما ارائه خدمات در بالاترین سطح به جامعه و افراد معلول و توانیاب است.
پروفسور محمد حسن کریمی نژاد متولد سال 1307، شهرستان سیرجان است و بیش از 110 مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی بنام وی منتشر شده است.
وی علاوه بر ریاست و عضویت انجمن های علمی متعدد ایرانی از سال های 1348، عضو رسمی انجمن های پاتولوژی و ژنتیک اروپایی، آمریکایی و بین المللی و عضو افتخاری چندین انجمن دیگر است.
مجتمع آموزشی و بهداشتی رعد کرمان که روز گذشته بازگشایی شد ،ارائه دهنده خدمات کاملا رایگان است و در حوزه های ژنتیک، آموزش توان یابان، توانبخشی توان یابان،اشتغال توان یابان و خدمات فرهنگی رفاهی توان یابان فعالیت می کند.
ساخت مجتمع 48 ستون ماندگار خیر ساز در سه طبقه و با زیربنای پنج هزار و 87مترمربع در زمینی به مساحت سه هزار و 189 مترمربع 60 میلیارد ریال هزینه در برداشته است .
7437 / 5054

انتهای پیام /*
v