به گزارش ایرنا، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان که اخیرا پس از ناآرامی ها در این کشور زمام امور را به دست گرفته، تلاش می کند روابط جدیدی با کشورهای دیگر ایجاد کند.
حضور پاشینیان در اجلاس دو روزه سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل که پنجشنبه گذشته پایان یافت، می تواند از جهات مختلف اهمیت داشته باشد. به نظر می رسد ارمنستان که در ماموریت های خارجی ناتو با این ائتلاف همکاری هایی داشته (از جمله حضور در افغانستان) در پی گسترش روابط با اعضای این پیمان نیز هست.
تارنمای «اورآسیا نت» در این باره تصریح کرده است: حضور نخست وزیر جدید ارمنستان در اجلاس بروکسل پیامی آشکار برای مقامات اتحادیه اروپا و ناتو داشت مبنی بر این که «کشوری دمکراتیک و شایسته حمایت های شما هستیم.»
در ادامه این گزارش آمده است: با توجه به سیاست ایجاد تعادل دولت پاشینیان در سیاست خارجی، حضور وی در اجلاس بروکسل مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که او پیشتر بر ادامه روابط قوی ایروان و مسکو تاکید کرده، چنین می نماید که همزمان نیز امید و نیم نگاهی به ایجاد روابط پررنگ تر با اروپایی ها و اعضای ناتو دارد.
ارمنستان هرچند بدون چشم انداز پیوستن به این پیمان است، اما توافق نامه همکاری دوجانبه با اتحادیه اروپا دارد و همچنین با عضویت در سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحادیه اورآسیا روابط قوی خود را با روسیه و کشورهای منطقه حفظ کرده و نشان می دهد، همسایگان را هم فراموش نکرده است.
پاشینیان در جریان اجلاس بروکسل و دیدار با سران کشورهای عضو ناتو و اتحادیه اروپا تاکید کرد که ارمنستان در «جاده دمکراسی» قرار دارد و می خواهد رهبران جهان به عنوان یک هم تیمی به ایروان بنگرند.
وی همچنین در حاشیه این اجلاس اعلام کرد که ارمنستان انتظار برخورداری از حمایت های اقتصادی غرب را همزمان با آغاز دوران جدید در این کشور منطقه قفقاز دارد.
در این راستا به نظر می رسد، رهبران اروپایی به آینده ایروان در مسیر اصلاحات امیدوارند. دونالد توسک رئیس شورای اروپا هم خطاب به مقامات ارمنستانی گفته که «می توانید روی حمایت های اتحادیه اروپا در مسیر اصلاحات حساب کنید.»
از سوی دیگر پاشینیان جلب حمایت ناتو را به موضوع قره باغ هم ربط داده و در مصاحبه با شبکه یورو نیوز از این پیمان خواسته به جمهوری آذربایجان اعلام کند، جامعه جهانی هر تلاشی را برای حل و فصل مناقشه این منطقه با اهرم زور نمی پذیرد.
منطقه قره باغ متعلق به جمهوری آذربایجان پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 توسط شبه نظامیان ارمنی مورد حمایت ارمنستان تصرف شد که تاکنون سبب بروز چندین جنگ و درگیری بین دو کشور نیز شده است. قطعنامه های سازمان ملل و تلاش های میانجیگرانه کشورهای مختلف از جمله روسیه هم نتوانسته مواضع باکو و ایروان را به هم نزدیک کند.
وی در مورد همکاری های عملیاتی ارمنستان با ناتو نیز گفت: ایروان شریک ناتو به حساب می آید. در دو ماموریت این پیمان (کوزوو و افغانستان) حضور داریم که به ما فرصت مشارکت در تامین امنیت جهانی می دهد.
پاشینیان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ارمنستان قصد دارد، همپیمان قوی روسیه باشد یا بیشتر به ناتو نزدیک شود، گفت: همچنان همپیمان نزدیک مسکو باقی خواهیم ماند و امیدواریم روابط خود را گسترش دهیم. همزمان نیز همکاری با ناتو، اروپا و آمریکا را حفظ می کنیم. ما در پی تغییر در سیاست خارجی نیستیم.
اروپام**9234**1516

انتهای پیام /*